Noc Muzeów w NCKF Spot

 

W sobotę 15 maja 2021 w EC1 odbyła się coroczna Noc Muzeów. Tym razem spotkaliśmy się z Wami zarówno w sieci, jak i na żywo, w naszym magicznym miejscu jakim jest NCKF Spot - wystawiennicza przestrzeń zlokalizowana na parterze Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Przeprowadziliśmy cykl oprowadzań kuratorskich i pokazy warsztatowego sprzętu filmowego. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie do naszego NCKF Spot.

 

700

 

Tematem przewodnim wydarzenia był kostium filmowy. W przestrzeni wystawienniczej NCKF Spot prezentujemy cenne dla historii polskiego kina  stroje - zjawiskową i majestatyczną suknię Barbary Radziwiłłówny, granej przez Annę Dymną w serialu „Królowa Bona”, odważną kreację Lucy Zuckerowej (Kalina Jędrusik) zestawioną z subtelnym strojem Anki (Anny Nehrebeckiej), oryginalny kostium z filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Eksponowane stroje będą częścią przygotowywanej wystawy Kino Polonia.

 

 

Na wszystkich zainteresowanych historią kina czekał bogaty zbiór eksponatów związanych z początkiem kinematografii, takich jak: latarnia magiczna Newton – pochodzącą z lat 80. XIX wieku „prababcia” projektora DCP i filmów wyświetlanych na kopułach planetaryjnych. Na świecie zachowały się tylko trzy egzemplarze tego sprzętu – w tym jeden w NCKF-ie. Ponadto na wystawie można było zobaczyć m.in. stereoskop Holmesa – skonstruowany w latach 60. XIX wieku przyrząd optyczny tworzący wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości, używany m.in. we wczesnej chirurgii. Wdzięcznym obiektem NCKF Spotu jest także oryginalny praksinoskop – jedno z pierwszych urządzeń z ruchomym obrazem do animowanych pokazów filmowych, skonstruowane jeszcze przed kinematograferm.

 

 

W trakcie oprowadzania Dział Edukacji NCKF zaprasił wszystkich chętnych na krótką prezentację warsztatowego sprzętu filmowego oraz pokaz jazdy kamerowej.