Piotr Dzięcioł w Łódzkiej Alei Gwiazd

 

27 listopada o 13.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 70 została odsłonięta gwiazda Piotra Dzięcioła, producenta i właściciela łódzkiego studia Opus Film, współautora sukcesów takich filmów jak „Ida”, „Zimna wojna”, „Edi” czy „Obywatel”.

 

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższego Zawodowego Studium Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, od lat związany życiowo i zawodowo z Łodzią.

Jest producentem i koproducentem ponad trzydziestu filmów fabularnych, nagradzanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji. Największy sukces odniosły wyprodukowane przez Opus filmy Pawła Pawlikowskiego: nagrodzona m.in. Oscarem® i Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz Europejską Nagrodą Filmową „Ida” oraz „Zimna wojna”, uhonorowana w 2018 w Cannes Złotą Palmą za reżyserię.

Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej; członek Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, od roku 2019 wiceprezes Izby. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W latach 2008-2011 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Za wspieranie młodych twórców i wkład w rozwój polskiego młodego kina w 2007 roku otrzymał Złotego Anioła na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu, jest także laureatem Border Gate Award Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach za „wkład w rozwój polskiego kina, budowanie jego międzynarodowego prestiżu i propagowanie postawy producenta kreatywnego". W 2003 roku uzyskał tytuł Łodzianina Roku.

Fundatorem gwiazdy Piotra Dzięcioła jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Uroczyste odsłonięcie było częścią 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA.

Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO odbyło się otwarte spotkanie z laureatem w Klubie 77.