Spotkanie promocyjne albumu "Fotosy: Renata Pajchel"

 

28 marca o 17.30 w Sali Rejs warszawskiego Kina Kultura odbyło się spotkanie z Renatą Pajchel i Rafałem Syską połączone z promocją albumu. Poprowadził je Remigiusz Grzela – dziennikarz, poeta, prozaik, scenarzysta, dramatopisarz i reżyser teatralny, za swoje wywiady nominowany m.in. do Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej.

 

Album jest wyborem najlepszych prac Renaty Pajchel, pochodzących z kilkudziesięciu filmów – od "Wszystko na sprzedaż" aż po "Samotność w sieci". Autorka zdjęć towarzyszyła największym reżyserom: Andrzejowi Wajdzie, Andrzejowi Żuławskiemu, Januszowi Morgensternowi czy Radosławowi Piwowarskiemu. Podniosła zawód fotosisty do rangi sztuki i nadała swoim fotografiom autonomiczny i artystyczny charakter. "Fotosy: Renata Pajchel" nie jest zatem opowieścią o reżyserach i filmach, lecz o szczególnym zawodzie osoby, która – dokumentując pracę ekipy na planie filmowym i uwieczniając w formie fotosów plastyczną esencję filmowych scen – wpływa na pamięć o dziełach kinematografii. Jest wizualną wędrówką po historii kina, ale również opowieścią o samym fenomenie fotosu i werku, o czym traktuje wstęp autorstwa Rafała Syski, dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej, które wydało album.

Album ukazał się w serii "Fotogenia". Za Encyklopedią PWN: "teoria fotogenii zakłada różnego typu subiektywne widzenie oraz wykorzystanie w określonym okresie historycznym specyficznych właściwości techniczno-chemicznych fotografii i filmu, odróżniających je od estetyki malarskiej; opiera się na odrzuceniu wszelkiej manipulacji technicznej i dąży do uzyskania obrazu o cechach dokumentu, ale też i >>magiczności<<, będącej konglomeratem trzech jakości: cienia, odbicia i widma". W tej serii ukazywać się będą publikacje oparte o materiał wizualny: albumy fotografii, rysunku, grafiki czy malarstwa związanego z filmem.

 


Zdjęcie: Tomasz Komorowski