KOMEDA/POLAŃSKI_LEDOFF/MAROSZEK

 

31 października 2018 z okazji rocznicy przystąpienia Łodzi do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO odbył się w EC1 koncert KOMEDA/POLAŃSKI_LEDOFF/MAROSZEK. Na muzyczno-filmowy wieczór złożyły się filmowe kompozycje Krzysztofa Komedy w autorskich aranżacjach pianistki Leny Ledoff i solistki Olgi Maroszek oraz pokaz „Dziecka Rosemary” w reżyserii Romana Polańskiego 50 lat po premierze filmu.

 

Zrealizowane w 1968 roku „Dziecko Rosemary” to pierwszy hollywoodzki film Romana Polańskiego. Fabuła, oparta na powieści Iry Levina o tym samym tytule, opowiada historię młodego małżeństwa, które wprowadza się do nowojorskiej kamienicy z tajemniczą przeszłością i ekscentrycznymi mieszkańcami. Zaczynająca się jak klasyczny dramat obyczajowy historia nabiera grozy, kiedy Rosemary (w tej roli Mia Farrow) w niejasnych okolicznościach zachodzi w ciążę, a jej codziennie życie zaczyna być ściśle kontrolowane przez sąsiadów. Łącząc klasyczne schematy kina grozy z psychologicznym dramatem młodej kobiety, film stał się jednym z największych arcydzieł światowego horroru, za który reżyser otrzymał nominację do Oscara. Do historii przeszła także niezapomniana „Kołysanka Rosemary”, motyw przewodni filmu, skomponowana przez Krzysztofa Komedę. „Dziecko Rosemary” było ostatnim filmem, do którego tragicznie zmarły kompozytor napisał muzykę.

  

W repertuarze koncertu, poza wspomnianą „Kołysanką”, znalazły się jeszcze m.in. „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i Pięść” i „Ja nie chcę spać” ze spektaklu „Śniadanie u Tiffany’ego” ze słowami Agnieszki Osieckiej, czy „Samotne wyspy serc” i „W teatrzyku twej młodości” ze słowami Wojciecha Młynarskiego.

  

Lena Ledoff urodziła się w St. Petersburgu. Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu, od 1994 roku na stałe mieszka w Polsce. Założycielka „Lena Ledoff Trio” i uczestniczka licznych festiwali jazzowych. Jako kompozytorka i muzyk współpracuje m.in. z łódzkim Teatrem Nowym czy warszawskimi Rozmaitościami i Teatrem Polonia. Jako muzyk i aranżer grający na żywo do filmów niemych uczestniczyła m.in. w festiwalu „Nowe Horyzonty”.

Autorka czterech płyt: „Wish” (trio jazzowe), „My sweet Fryderyk” 2010 (muzyka F. Chopina na trio jazzowe), „Komeda - Chopin - Komeda” 2011 (suita jazzowa na fortepian solo), "Chcę do nieba. LeningradŁódź" 2013 (piosenki z repertuaru rosyjskiego zespołu "Leningrad" w jazzowych aranżacjach).

  

 

Olga Maroszek jest absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej i etatową solistką Teatru Wielkiego w Łodzi; współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku oraz z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Krakowską. Śpiewała pod batutą m.in. Tadeusza Kozłowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Andrzeja Straszyńskiego, Rubena Silvy, Eraldo Salmieriego czy Bassema Akiki. Pracowała z takimi reżyserami jak Krystyna Janda, Laco Adamik, Tomasz Konina, Roberto Skolmowski czy Herbert Adler. Od 2008 roku współpracuje z łódzkim kompozytorem, pianistą i wykładowcą AM w Łodzi Rafałem Gzellą, z którym nagrała dwie płyty i z którym koncertuje. W 2009 roku wraz z pianistką Elżbietą Tyszecką nagrała płytę z pieśniami polskich kompozytorów pt. „Polish Songs”.