EFA YAA po raz drugi w Łodzi - RELACJA

3 filmy, 1 nagroda i młodzi jurorzy z 46 miast – 6 maja została wręczona Nagroda Młodej Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej: EFA Young Audience Award. W wyborze zwycięzcy po raz drugi wzieki udział uczniowie z Łodzi.

 

EFA Young Audience Award to międzynarodowe wydarzenie filmowe skierowane widzów w wieku 12-14 lat, a zatem uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i drugiej klasy gimnazjum. Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, partnerami: kino Muranów w Warszawie oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Młodzi jurorzy obejrzeli i ocenili trzy konkursowe filmy, wybrane przez komisję ekspertów Europejskiej Akademii Filmowej: włosko-szwajcarską koprodukcję „Girl in flight”, fińską „Hobbyhorse Revolution” oraz „Wallay” – film wyprodukowany we współpracy Francji, Burkina Faso i Kataru.
Wieczorem uczestniczyli w transmisji on-line ceremonii rozdania nagród w Erfurcie (Niemcy). W programie łódzkiego wydarzenia, poza projekcjami i transmisją, odbywającymi się w Kinie Szkoły Filmowej, były także dyskusje krytyczne i warsztaty filmowe.