Polscy uczniowie po raz szósty zadecydują o przyznaniu EFA Young Audience Award

3 filmy, 1 nagroda i młodzi jurorzy z 46 miast – 6 maja zostanie wręczona Nagroda Młodej Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej: EFA Young Audience Award. W wyborze zwycięzcy już po raz szósty będą mogli wziąć udział nastolatkowie z Polski.

 

EFA Young Audience Award to międzynarodowe wydarzenie filmowe skierowane widzów w wieku 12-14 lat, a zatem uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i drugiej klasy gimnazjum. Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, partnerami: kino Muranów w Warszawie oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

 


EFA YAA 2017

Młodzi jurorzy zobaczą i ocenią trzy konkursowe filmy, wybrane przez komisję ekspertów Europejskiej Akademii Filmowej: włosko-szwajcarską koprodukcję „Girl in flight”, fińską „Hobbyhorse Revolution” oraz „Wallay” – film wyprodukowany we współpracy Francji, Burkina Faso i Kataru.
Wieczorem tego samego dnia uczniowie obejrzą ceremonię rozdania nagród w Erfurcie (Niemcy), przekazując swój werdykt za pośrednictwem wideokonferencji. Gala będzie transmitowana przez oficjalną stronę https://yaa-efa.eu.

W programie łódzkiego wydarzenia, poza projekcjami i transmisją, odbywającymi się w Kinie Szkoły Filmowej, są także dyskusje krytyczne i warsztaty. – Uczniowie pracujący w grupach będą mogli samodzielnie zrealizować filmową scenę – zdradza Marta Urbańska z NCKF.
Warunkiem udziału w wydarzeniu jest wypełnienie i przesłanie formularza, dostępnego tutaj. Liczba miejsc jest ograniczona. Każdemu uczniowi (lub grupie uczniów) musi towarzyszyć dorosły opiekun. Organizator zapewnia obiad.

 

Wiecej informacji na temat łódzkiej części wydarzenia można uzyskać pisząc na adres warsztatynckf@ec1lodz.pl lub dzwoniąc pod numer +48 668 390 849.

 


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zobacz relację: EFA Young Audience Award po raz pierwszy w Łodzi


 

EFA Young Audience Award 2018 – filmy konkursowe

 

GIRL IN FLIGHT
reżyseria: Sandra Vannucchi
prod. Włochy/ Szwajcaria (fabularny)

„Girl in Flight” to historia Silvii, 11-latki z Toskanii, której rodzina żyje w cieniu depresji jej matki. Chcąc na chwilę zapomnieć o trudnościach, Silvia nalega na wspólny wypad do Rzymu. Jednak gdy jej ojciec po raz kolejny wycofuje się z danej obietnicy, dziewczynka postanawia sama spełnić swoje marzenie i w pojedynkę opuszcza dom na obrzeżach Florencji. Odważna i otwarta Silvia zaprzyjaźnia się z 13-letnią Romką, Eminą, która zabiera ją do swojego obozowiska. Tak rodzi się skomplikowana, lecz szczera przyjaźń. Nakręcona w prawdziwym romskim obozie z udziałem zamieszkujących go naturszczyków „Girl in Flight” to czuła, przerażająca i ekscytująca emocjonalna podróż oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia debiutującej reżyserki, Sandry Vanucchi.


Materiały dystrybutora

 

HOBBYHORSE REVOLUTION
reżyseria: Selma Vilhunen
prod. Finlandia (dokumentalny)

Nigdy nie rezygnuj z robienia tego, co kochasz. Zabawny i wzruszający film o bólach dorastania i nastolatkach, które uczą się mówić własnym głosem i odkrywają swoje talenty, poświęcając się hobby, jakim są koniki na patyku.


Materiały dystrybutora

 

WALLAY
reżyseria: Berni Goldblat
prod. Francja/Burkina Faso/Katar (fabularny)

Ady, 13-letni chłopak, przestaje słuchać ojca, który samotnie go wychowuje. Ten, w poczuciu bezradności, postanawia wysłać go na lato do swojego starszego brata Amadou. Stryj Amadou wraz z rodziną mieszkają po drugiej stronie Morza Śródziemnego… w Burkina Faso! W tym kraju chłopcy w jego wieku muszą przejść inicjację, by stać się mężczyznami, jednak Ady, który uważa, że przyjechał tylko na wakacje, postrzega sprawy inaczej…


Materiały dystrybutora