Wystawa Mariusz Wilczyński. "Zabij to…"

Zabij to i wyjedź z tego miasta to wyjątkowa animacja, nagrodzona na najważniejszych festiwalach animacji na świecie (między innymi w Annecy i Ottawie), a także w Polsce, gdzie nagrodzono ją czterema statuetkami Polskich Nagród Filmowych Orły. Zabij to i wyjedź z tego miasta także jako jedyny film animowany otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

 

Tłem opowieści w filmie jest Łódź – rodzinne miasto Mariusza Wilczyńskiego, reżysera animacji, malarza, performera i scenografa, profesora łódzkiej Filmówki, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Mroczne ścieżki miasta przemierzają bohaterowie fikcyjni, jak i z życia wzięci – matka czy ojciec reżysera. Ta ponura, surrealistyczna, oniryczna animacja to film bardzo osobisty, a jej stworzenie zajęło Mariuszowi Wilczyńskiemu aż czternaście lat.

Wystawa opowie właśnie o tym czasochłonnym procesie. Zostaną na niej zaprezentowane stworzone do animacji rysunki w różnej skali czy opracowana przez reżysera scenografia. Nie zabraknie również dźwięków – nagrywanych latami słynnych polskich twórców filmowych, którzy udzielili głosów bohaterom: Andrzeja Wajdy, Ireny Kwiatkowskiej, Barbary Krafftówny, Krystyny Jandy czy Gustawa Holoubka, a także muzyki Tadeusza Nalepy i Breakoutów. Odwiedzający wystawę będą mogli również zobaczyć sceny, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu.

 

 

Wystawie towarzyszy artbook, zaprojektowany przez Annę i Magdalenę Piwowar, którego współwydawcą jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W katalogu znajdą obrazy i postaci z wykreowanego przez Mariusza Wilczyńskiego animowanego świata, a także krótkie teksty Doroty Masłowskiej, Jakuba Żulczyka i Maćka Bielawskiego.

 

Wystawa potrwa od 3 marca do 26 czerwca 2022 roku.

 

Więcej informacji na stronie galerii: https://zacheta.art.pl/pl