Witold Adamek w Łódzkiej Alei Gwiazd

 

26 listopada o godz. 13.00 przy Piotrkowskiej 70 została odsłonięta gwiazda Witolda Adamka, zmarłego w 2017 roku jednego z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, reżysera, scenarzysty i producenta. Fundatorem gwiazdy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego był wieloletnim członkiem.

 

Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował jako operator na początku lat 70-tych filmami telewizyjnymi: „Punkt wyjścia" i „Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, „Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni.

 

Autor zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. „Matka Królów", „Nadzór" (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku), „Yesterday" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Baryton" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Dotknięci" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „C.K. Dezerterzy", „Piłkarski poker", „Biesy", „Krótki film o miłości" (nagroda na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „Obywatel Piszczyk" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „To ja, złodziej", „Girl Guide".

 

Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy „Poniedziałkiem", za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy „Wtorek", „Miss mokrego podkoszulka" i „Samotność w sieci" oraz seriale „Rodzina zastępcza" i „Czwarta władza". W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała – poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka – także filmy i seriale innych twórców, m.in.: Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego czy Jana Jakuba Kolskiego.

 

W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia. Swoim autorytetem wspierał wszystkie inicjatywy SFP, których celem była budowa silnej i artystycznie dojrzałej kinematografii.

 

Zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat.

 

Gwiazda Witolda Adamka jest trzecią odsłoniętą tej jesieni – we wrześniu uhonorowany został światowej sławy jazzman Michał Urbaniak, w październiku: wybitny plakacista Andrzej Pągowski.

 

Po odsłonięciu gwiazdy miało miejsce otwarte spotkanie z przyjaciółmi Witolda Adamka, na którym obecni byli Radosław Piwowarski, Renata Pajchel, Janusz Zaorski oraz Janusz Gajos. Po spotkaniu, w ramach 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, odbył się pokaz filmu „Jezioro Bodeńskie” w reż. Janusza Zaorskiego ze zdjęciami Witolda Adamka.