Warsztaty eseju filmowego / NCKF i WFO

 
Narodowe Centrum Kultury Filmowej wraz Wytwórnią Filmów Oświatowych zapraszają na warsztaty poświęcone esejowi filmowemu. Warsztaty mają na celu zapoznać uczestników z formą wideoeseistycznej wypowiedzi oraz wyposażyć ich w umiejętności i narzędzia niezbędne w pracy nad esejem audiowizualnym. Zajęcia składają się z czterech czterogodzinnych spotkań on-line.
 
 
W oparciu o materiały z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych uczestnicy warsztatów stworzą autorskie wideoeseje przy wsparciu filmoznawców, filmowców i praktyków eseju audiowizualnego. Uczestnicy zapoznają się z typami i charakterystyką wideoesejów, metodami pracy, nauczą się obsługi i kultury pracy w programie montażowym, przejdą przez cały proces twórczy.
Główny nacisk warsztatów położony zostanie na praktyczny trening i naukę warsztatu, natomiast efektem pracy uczestników będzie seria wideoesejów.
 
Warsztaty skierowane są do:
 
- studentów uczelni artystycznych, humanistycznych i innych szkół wyższych
- vlogerów, dziennikarzy, krytyków filmowych, czyli wszystkich tych, którzy chcieliby wykorzystać potencjał wypowiedzi wideoeseistycznej w swoich pracach i badaniach.
 
Doświadczenie w edycji wideo jest mile widziane, ale nie obligatoryjne – najważniejsza jest chęć do kreatywnej pracy.
 
Warsztaty poprowadzi Stanisław Liguziński - wideoeseista, nauczyciel i koordynator inicjatyw badawczych w ramach kursu magisterskiego ‚Research in and Through Cinema’ w Holenderskiej Akademii Filmowej, kurator (filmy i VR) i doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego praca badawcza dotyczy audiowizualnych form myślenia, wideograficznych studiów filmowych i eseju wideo. Wykształcony zarówno w tradycyjnych dyscyplinach akademickich (filmoznawstwo, Porównawcze Studia Cywilizacji, teoria krytyczna), jak i w Holenderskiej Akademii Filmowej, łączy teorię z praktyką przy poszukiwaniu metod badawczych zakorzenionych w praktyce filmowej i mediach immersyjnych (XR). Pisuje, redaguje, wykłada, montuje i selekcjonuje. Współpracuje z Pracownią Eseju Filmowego łódzkiej Szkoły Filmowej.
  • Czas trwania: 4 x 4h
  • Liczba uczestników: do 12 osób
  • Formuła: on-line na platformie Zoom
  • Koszt warsztatów: 160 zł
 
Harmonogram warsztatów (każda środa miesiąca od 9 czerwca 2021):
  • 09.06, g. 17.00-21.00
  • 16.06, g. 17.00-21.00
  • 23.06, g. 17.00-21.00
  • 30.06, g. 17.00-21.00
 
Uwaga: warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest udział w rekrutacji, która polega na wypełnieniu formularza dostępnego pod adresem: https://forms.gle/nFmFPsFpL7J1x8eG6
 
Zgłoszenia przyjmujemy na dwa sposoby:
1. Przez formularz Google
2. Mailowo - odpowiedzi z formularza należy przesłać na adres mail lukasz.tokarczyk@ec1lodz.pl
 
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 4 czerwca. Z wybranymi osobami skontaktujemy się do 7 czerwca.
 
Kontakt pod adresem: lukasz.tokarczyk@ec1lodz.pl
 
Zapraszamy!