Ruszył nabór na IV edycję Atelier Scenariuszowego

 

 

Ruszył nabór na IV edycję Atelier Scenariuszowego - rocznego programu rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych.

 

Warsztaty przeznaczone są dla scenarzystów lub reżyserów posiadających wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, pozwalające im swobodnie pracować nad scenariuszami. Scenarzyści aplikujący na warsztaty nie mogą mieć w dorobku więcej niż jeden zrealizowany film fabularny. Projekty przyjmowane są bez względu na gatunek.

Program Atelier składa się z indywidualnych spotkań online i czterech sesji warsztatów stacjonarnych. W ramach ostatniej podczas Nowych Horyzontów – odbywa się prezentacja projektów przed polską branżą filmową oraz spotkania one-to-one. W ramach zjazdów prowadzone są zajęcia grupowe, konsultacje indywidualne oraz zajęcia poświęcone rynkowi filmowemu w Polsce, które uzupełniają praktyczną, potrzebną w tym zawodzie wiedzę uczestników. Gościnne spotkania prowadzili m.in. Łukasz Dzięcioł - producent z Opus Film, Michał Oleszczyk - scenarzysta i ekspert PISF, Ewa Bojanowska - agentka sprzedaży z New Europe Film Sales, Mariusz Włodarski - producent z Lava Films.

Nabór kończy się 15 września 2020. Po analizie zgłoszeń w dniach 14 do 16 października 2020 odbędą się rozmowy z potencjalnymi kandydatami.

Sesje stacjonarne IV edycji Atelier 2020/2021 odbędą się w listopadzie 2020 w Łodzi, w marcu 2021 w Krakowie, w maju 20201 w Warszawie, finalna sesja odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia podczas MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

W zakończonej III edycji Atelier wzięło udział trzynastu scenarzystów, którzy prezentowali dwanaście projektów. Pierwsza sesja odbyła się w Łodzi, druga w Krakowie. Warsztaty zakończyła trzecia, stacjonarna sesja i prezentacja projektów online w czasie wydarzeń branżowych Nowych Horyzontów.

W ciągu rocznych warsztatów powstało dwanaście nowych pomysłów na scenariusze stworzonych przez trzynastu utalentowanych uczestników pod czujnym okiem konsultantów scenariuszowych Anny Bielak, Aleksandry Świerk i Filipa Kasperaszka. Pozytywny odbiór nie dziwi dyrektor programowej Atelier Scenariuszowego Joanny Szymańskiej - “Każdy z tych projektów ma duży potencjał, aby stać się fantastycznym filmem. Uczestnicy to świadomi i twórczy ludzie kultury - wiedzą czego oczekują, mają sprecyzowane pomysły i jasne cele. Cieszy mnie też różnorodność projektów, co pokazuje jak niejednoznaczne stało się współczesne kino polskie”.

Dziewięć scenarzystek i czterech scenarzystów przedstawiło wielowymiarowe historie, które ukazują złożoność ludzkiej natury w atrakcyjnej formie m.in. musicalu, dramedy, filmu “young adult”, kina dla dzieci czy filmu muzycznego. Prezentowane scenariusze poruszają tematy, których brakuje w polskim kinie: młodzi dorośli, patchworkowe rodziny, rozwody, zakazane miłości czy baśniowe metafory. Wśród projektów znalazł się miniserial pomysłu Michała Zygmunta “Dark Age”. W poszczególne projekty już teraz zaangażowali się m.in. Agnieszka Dziedzic,  Natalia Łodygowska - producentki, czy aktorzy Bartosz Bielenia, Lena Góra i Jaśmina Polak.

 

Wiecej informacji na stronie Atelier Scenariuszowe.