Prof. Bolesław W. Lewicki w Łódzkiej Alei Gwiazd

 

17 października o godz. 11.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd na wysokości ul. Piotrkowskiej 70 została odsłonięta gwiazda profesora Bolesława W. Lewickiego – teoretyka filmu, krytyka i pedagoga, twórcy filmoznawstwa jako niezależnej dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce.

 

Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Był współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda, recenzentem w gazecie "Słowo Polskie" i w "Gazecie Lwowskiej", nauczycielem w gimnazjum. Aktywnie zabiegał o wprowadzenie wiedzy o filmie do szkół; organizował lektoraty i pokazy filmowe dla nauczycieli. Podczas II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych: Oświęcim, Gross-Rosen, Dachau, Flossenburg i Pottenstein.

 

Związany z łódzką Szkołą Filmową od samych jej początków, był najpierw wykładowcą Studium Filmowego Instytutu Filmowego w Łodzi (1947), potem w roku 1948 członkiem Komisji Organizacyjnej Wyższej Szkoły Filmowej, a następnie – w latach 1948-49 – wykładowcą Szkoły i członkiem jej Rady Głównej. Od roku 1950 pracował w Szkole na stałe, pełniąc funkcje dziekana Pionu Naukowo-Oświatowego, prodziekana Wydziału Reżyserii (1950-1964) oraz kierownika Katedry Teorii i Historii Filmu, a wreszcie rektora.

 

W 1959 roku związał się z Uniwersytetem Łódzkim; tu stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie (obecnie Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej). W latach 1976–1981 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej. Był także m.in.: dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, współpracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmu Naukowego i przewodniczącym Krajowej Rady Kin Studyjnych.

 

W 1988 roku Grzegorz Królikiewicz zrealizował poświęcony mu film pełnometrażowy pod tytułem „Wiesz jak jest”.

 

Fundatorami gwiazdy są: Uniwersytet Łódzki oraz Szkoła Filmowa w Łodzi. Odsłonięcie zainaugurowało 10. Festiwal Kamera Akcja 2019.

Po odsłonięciu gwiazdy odbyło się otwarte spotkanie wspominkowe wokół postaci prof. Bolesława Lewickiego.

O godz. 15.00 w Muzeum Kinematografii można było zobaczyć film „Wiesz jak jest” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza.