Pierwsze spotkanie Rady Programowej „EC1 Łódź-Miasta Kultury” w Łodzi

21 listopada 2016 na pierwszym posiedzeniu zebrała się Rada Programowa „EC1 Łódź – Miasta Kultury” w Łodzi.  Przewodniczącym został wybrany dr hab. Tomasz Majewski, desygnowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zastępować go będzie reżyser Jacek Bromski.

Dr hab. Tomasz Majewski jest kulturoznawcą i filmoznawcą. Jest związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także z łódzką PWSFTViT oraz Uniwersytetem Łódzkim. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi, Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jacek Bromski jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wyreżyserował m.in. „Zabij mnie, glino”, "Sztukę kochania", "Kuchnię polską", "Dzieci i ryby" czy "U Pana Boga za piecem". Poza nimi w poniedziałkowym spotkaniu udział wzięli: desygnowany przez Prezydent Miasta laureat Oscara, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek; zarekomendowana przez ZASP Krystyna Piaseczna; dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka oraz dr hab. Paweł Siedlik i Sławomir Kalwinek, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, reprezentujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skład gremium wchodzą jeszcze: desygnowany przez Prezydent Miasta Rektor PWSFTviT prof. dr hab. Mariusz Grzegorzek oraz wskazany przez dyrektora EC1 scenograf Allan Starski.

Rada jest organem doradczym. Przedmiotem dyskusji podczas spotkania inauguracyjnego była przede wszystkim koncepcja Narodowego Centrum Kultury Filmowej, którego pełne uruchomienie zostało zaplanowane na 2019 rok. – Jestem pewien, że będzie to spektakularne miejsce – powiedział Jan A.P. Kaczmarek. Następne posiedzenie zostało zaplanowane na 12 stycznia 2017. Rada będzie się spotykać co najmniej dwa razy w roku.