Oscarowe filmy w EC1

 

W oscarowy wieczór, czyli 9 lutego 2020 r., zapraszamy na pokaz dwóch filmów nominowanych do Oscara w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny - "Bożego Ciała" Jana Komasy i "Krainy miodu" w reżyserii Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej. Film „Kraina miodu” jest także nominowany w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

 

„Boże Ciało”, reż. Jan Komasa

Polski kandydat do Oscara. Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cennych wyróżnień środowiskowych – Nagród Publiczności, Dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Najnowsze dzieło Jana Komasy („Miasto 44”, „Sala samobójców”) to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – laureat Kryształowej Gwiazdy Elle – Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”) i Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień poprzednich edycji FPFF w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok"). Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka”). Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył aż dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re.

Przed projekcją filmu „Boże Ciało” odbędzie się krótka prelekcja dotycząca nominowanych do Oscara filmów, którą poprowadzą członkowie zespołu Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

 

„Kraina miodu”, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem… „Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury) oraz cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara® za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.
„Jeśli ktoś dopatrzy się w zmysłowym, pięknym filmie pochwały ekologii, będzie miał oczywiście rację. A jeśli uzna, że to głęboka, ponadczasowa przypowieść o przemijaniu i mocy odradzania - też ciężko będzie temu zaprzeczyć" - pisze w „Polityce" Janusz Wróblewski.

•    17.00 - „Boże Ciało” reż. Jan Komasa, cena biletu: 12 zł
•    19.30 - „Kraina miodu” reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, cena biletu: 12 zł

Rezerwacje i sprzedaż biletów online

Projekcje odbędą się w audytorium Centrum Nauki i Techniki EC1.

Sugerowane wejście: od skrzyżowania ulic Tuwima i Dowborczyków. Z uwagi na prace inwestycyjne na ul. Hasa, sugerujemy Państwu przybycie komunikacją miejską.
Dla klientów zmotoryzowanych przygotowaliśmy parking przy ul. Dowborczyków 7 (Google Maps: https://goo.gl/maps/kAW3BXLiNqEQJtkX7).