Nowe kina

Od 29 grudnia 2023 roku widzowie mogą oglądać filmy w nowych kinach w Łodzi. Trzy bogato wyposażone sale kinowe powstały w Narodowym Centrum Kultury Filmowej (NCKF), które jest częścią „​EC1 Łódź  Misto Kultury”​ (EC1). Oprócz regularnego repertuaru gościć one będą ogólnopolskie festiwale filmowe, wykłady i akademie.

W dwóch mniejszych salach (mieszczących po 49 osób), miłośnicy kina już mogą cieszyć się filmami z bieżącej dystrybucji kinowej, a dzięki przystosowaniu do potrzeb prelekcji, wykładów i pokazów artystycznych, spełniać będą one dodatkowo funkcję kinowo-audytoryjną. Większa sala (169 miejsc) – wyposażona w najwyższej jakości sprzęt projekcyjny i dźwiękowy, a także projektory analogowe 35 mm będzie, prócz projekcji filmowych, gościć premiery, przeglądy i akademie filmowe, a także spotkania z twórcami czy specjalne pokazy dla grup.

 

Adam Pustelnik i Rafał Syska

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i dyrektor NCKF Rafał Syska podczas konferencji (16 maja 2023), na której zapowiedziano nową inwestycję​

 

 W salach kinowych Narodowego Centrum Kultury Filmowej nasi goście będą mogli poznawać klasykę światowego kina, filmy niedostępne w multipleksach i twórczość najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina. Dzięki powiązaniu pokazów z wystawami filmowymi i działalnością centrum edukacji audiowizualnej NCKF-u widzowie otrzymają kompleksową ofertę filmową na najwyższym poziomie merytorycznym i technicznym. Oczywiście nie zabraknie precyzyjnie wyselekcjonowanych filmów z bieżącej dystrybucji oraz dzieł z krążących po Polsce festiwali i przeglądów. Kino NCKF stanie się też domem dla lokalnych inicjatyw filmowych i salą pokazów premierowych dla filmów wyprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy – mówi już w maju 2023 roku Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Szczególnie ważnym elementem w ofercie kina NCKF będą premierowe pokazy filmów z udziałem ich twórców: producentów, reżyserów, scenarzystów czy aktorów. Takie wydarzenia towarzyszyć będą zarówno premierom polskich filmów komercyjnych, ale i tych koprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy, mających wysoki potencjał artystyczny. Sale kinowe są idealną przestrzenią do realizowania wielu projektów o charakterze edukacyjnym. Przykładem może być Akademia Filmu Światowego, którą NCKF chciałby zorganizować we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, a która jest dwuletnim kursem historii filmu. W EC1 mogą zagościć również festiwale filmowe i takie przeglądy jak: Nowe Horyzonty, Afrykamera, Pięć smaków, Tydzień kina niemieckiego, Etiuda & Anima i wiele innych.

 

budynek NCKF na tle nieba

Siedziba NCKF, w której znajdą się także trzy nowe sale kinowe

 

Za wykonanie obiektu odpowiedzialna jest firma Awaco Project. To znana na polskim rynku firma, która zajmuje się projektowaniem, wyposażaniem oraz modernizowaniem obiektów użyteczności publicznej takich jak: kina, teatry, sale wielofunkcyjne, centra kongresowe, sale widowiskowe i konferencyjne. Swoją działalność prowadzi od blisko 30 lat, posiadając niezbędną wiedzę i doświadczenie umożliwiające sprawną realizację podejmowanych przez nią inwestycji. Spod ich ręki do użytku oddane zostały takie obiekty jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Białostocki Teatr Lalek, Centrum Kongresowe Targi Kielce czy Sala Koncertowa i Wykładowa UAM w Poznaniu.

Arkadiusz Krystek