Noc martwych mediów na Halloween w NCKF

Straszne historie o projektorach 8 mm, projekcja z odległej galaktyki i spotkanie z „Morderczymi klownami z kosmosu” prosto z kasety VHS te i inne atrakcje przygotowało NCKF dla amatorów nośników audio-wideo z lat 80. podczas „Nocy martwych mediów” 29 października.

 

 

Analogowa technika projekcji z filmowej taśmy 8 mm to dla kinofilów prawdziwa gratka. Każdy uczestnik miał szansę spróbować swoich sił w montowaniu i klejeniu taśmy, obsłudze przeglądarki, zakładaniu filmu, a wreszcie: w uruchomieniu pokazu. Spotkanie z kultowym projektorem zwieńczyła projekcja wybranych scen z filmu z odległej galaktyki na dużym ekranie.

Wszyscy, którzy chcieli powspominać osiedlowe wypożyczalnie kaset video i popularne produkcje z czasów transformacji ustrojowej, mogli wziąć udział w dyskusji o technologiach kina domowego m.in. z Michałem Pabisiem-Orzeszyną z NCKF i Uniwersytetu Łódzkiego oraz Krystianem Kujdą, organizatorem projektu VHS Hell.

 

 

Kolektyw VHS Hell patronował też głównemu punktowi programu, czyli pokazowi „Morderczych klownów z kosmosu” – kultowego pastiszu kina science fiction, który w latach 90. trafił do Polski za sprawą kaset wideo. Film autorstwa braci Chiodo, legendy branży efektów specjalnych, opowiada historię mieszkańców namiotu cyrkowego, który ląduje na amerykańskiej prowincji. Przybysze uzbrojeni w watę cukrową, baloniki i makabryczne poczucie humoru wyruszają do pobliskiego miasteczka. Rozpoczyna się krwawa łaźnia… „Mordercze klowny z kosmosu” to przezabawny hołd dla inwazyjnego kina science fiction lat 50., pełen doskonałych efektów specjalnych i muzyki punkowców z The Dickies i Johna Massariego, znanego ze współpracy m.in. z Lady Gagą.

 

 

Finałem wydarzenia było wyjątkowe afterparty muzyczne: Łukasz Brzozowski zagrał sety DJ-skie z nośników, które dawno odeszły do lamusa: taśm szpulowych, kaset magnetofonowych i płyt winylowych.