NCKF Spot

 

Słynne kostiumy z kultowych polskich filmów, zabytkowe latarnie magiczne, projektory i kamery, a także fotosy, plakaty filmowe i książki – to wszystko można oglądać już od 30 października (2020) w NCKF Spot – nowym miejscu spotkań i wystaw „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi.

 

W zrewitalizowanym kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 powstała kameralna strefa wystawiennicza, która jest wizytówką i zapowiedzią tego, czym będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
„NCKF Spot będzie miejscem spotkań z gwiazdami, laboratorium edukacji filmowej, czytelnią książek i czasopism, a przede wszystkim stale zmieniającą się wystawą cennych obiektów zgromadzonych przez naszych kuratorów. W gościnnych przestrzeniach pięknego Centrum Nauki i Techniki prezentujemy to, co docelowo ma trafić do siedziby NCKF-u: unikatowe technikalia filmowe, kostiumy z popularnych polskich filmów, rekwizyty, instalacje multimedialne, makiety i rekonstrukcje (w tym słynny biopleograf). Przestrzeń będzie się zmieniać i żyć dyskusjami ze znanymi filmowcami, promocjami książek i projekcjami filmów. Każdy będzie mógł tu zajrzeć, poznać historię kina, poczytać książki i obejrzeć filmy. A funkcje NCKF Spot będziemy dostosowywać do zapotrzebowań i sugestii zwiedzających. To place in progress” – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Dużą atrakcją dla zwiedzających są kostiumy ze znanych polskich produkcji. Zobaczymy m.in. zjawiskową i majestatyczną suknię Barbary Radziwiłłówny, granej przez Annę Dymną w serialu „Królowa Bona”. W klimat „Ziemi obiecanej” wprowadzi nas odważna kreacja Lucy Zukerowej (Kalina Jędrusik) zestawiona z subtelnym strojem Anki (Anny Nehrebeckiej). „Kostiumy mają niezwykłą moc, bo potrafią stworzyć postać. Naszym zadaniem jest zachować to dziedzictwo filmu, pracy twórczej kostiumologów, a następnie zaprezentować. W najbliższym czasie dołączymy kolejne kostiumy, które pozyskaliśmy z zasobów Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, poddaliśmy czyszczeniu i konserwacji” – opowiada Rafał Pakuła, opiekun zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Na wszystkich zainteresowanych historią kina czeka bogaty zbiór eksponatów związanych z początkiem kinematografii, takich jak: latarnia magiczna Newton – pochodzącą z lat 80. XIX wieku „prababcia” projektora DCP i filmów wyświetlanych na kopułach planetaryjnych. Na świecie zachowały się tylko trzy egzemplarze tego sprzętu – w tym jeden w NCKF-ie. Do tego dojdzie m.in. stereoskop Holmesa – skonstruowany w latach 60. XIX wieku przyrząd optyczny tworzący wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości, używany m.in. we wczesnej chirurgii. Niezwykle ekspresyjnym obiektem jest oryginalny praksinoskop – jedno z pierwszych urządzeń z ruchomym obrazem do animowanych pokazów filmowych, skonstruowane jeszcze przed kinematograferm.

Fani techniki filmowej znajdą w NCKF Spot bogatą kolekcję kamer, tych najstarszych z początków XX wieku, np. Parvo Debrie (tym modelem nagrywano takie arcydzieła jak Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina z 1925 roku), a także późniejszych, np. Arriflex 35 BL, którym realizowano m.in. Taksówkarza (1976) Martina Scorsese i Lśnienie (1980) Stanleya Kubricka. Zebrany w NCKF Spot sprzęt filmowy stanie się częścią planowanej wystawy „Mechaniczne oko”, która zabierze nas w wyprawę od prostych stereoskopów aż po technikę VR.

Wszystkie prezentowane w NCKF Spot zbiory pochodzą ze stale rozrastającej się kolekcji własnej NCKF, instytucji partnerskich, a także od osób prywatnych, w tym twórców filmowych i kolekcjonerów. W przyszłości staną się częścią wystaw przygotowywanych przez Dział Wystaw i Zbiorów. „NCKF Spot jest okazją do prezentacji bardzo rzadkich i cennych egzemplarzy techniki filmowej, które do tej pory znajdowały się w magazynie, a obecnie mogą być dostępne i oglądane przez zwiedzających. Są to często jedyne egzemplarze w Polsce lub, tak jak biopleograf, jedyne na świecie” – podkreśla Piotr Kulesza, kurator wystawy „Kino Polonia”.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej to wyjątkowy ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina. Będzie pierwszym miejscem w Polsce posiadającym stałą, multimedialną wystawę poświęconą polskiej kinematografii. „Kino Polonia” to największa z trzech zaplanowanych wystaw, a oprócz niej powstaną jeszcze dwie inne: „Materia kina” i „Mechaniczne oko”. Znajdzie się tu także trzysalowe kino i ultranowoczesna biblioteka z pracownią multimedialną, umożliwiająca dostęp do zdigitalizowanych zasobów polskiego i światowego kina.

 


 

 

Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.