NCKF partnerem Transatlantyk Festival 2018

Blisko 200 filmów z całego świata na kilkuset pokazach, znakomici goście, master classes i niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe - w piątek 13 lipca w Łodzi startuje Transatlantyk Festival. NCKF jest partnerem wydarzenia i ma swoje miejsce w programie.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej patronuje m.in. pięciu wyjątkowym filmom w sekcji „Nowe Kino”. Sekcja ta to przegląd najważniejszych premier, z filmami nagradzanymi na światowych festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Sundance. Filmy w niej pokazywane powalczą o nagrodę Transatlantyk Distribution Award, przeznaczoną na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który wygra, zdecyduje festiwalowa publiczność.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi „Donbas” w reżyserii Siergieja Łoźnicy, nagrodzonego za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard 71. Festiwali w Cannes. „Donbas” to podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie, opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake newsów. Siergiej Łoźnica będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu, 16 lipca weźmie udział w spotkaniu Wojna na Ukrainie. Prawda czy fałsz?; spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

 


Materiały dystrybutora

 


„Bez daty, bez podpisu” irańskiego reżysera Vahida Jalilvanda to historia patologa sadowego Narimana, który przypadkowo potrąca samochodem jadącą na motorze czteroosobową rodzinę. Niewielkich obrażeń doznaje jedynie 8-letni chłopiec, jednak ojciec ignoruje sugestię, aby udać się do pobliskiego szpitala. Następnego dnia Nariman trafia na ciało chłopca w prosektorium. Autopsja wykazuje jednak, że dziecko zmarło w wyniku zatrucia jadem kiełbasianym – jego rodzice kupili wcześniej tanie martwe kurczęta. Mnożą się wątpliwości i moralne dylematy, bohaterowie zaczynają popadać w obsesję…

 


Materiały dystrybutora

 


 

Debiutanckie „Dziecko” południowokoreańskiego reżysera Dong-seoka Shina to opowieść o żałobie, pogodzeniu i konfrontacji z rzeczywistością. Prowadzące firmę dekoratorską małżeństwo kilka miesięcy wcześniej straciło syna, który zginął ratując prześladowanego przez kolegów przyjaciela. Ojciec – wbrew woli matki – postanawia otoczyć chłopaka opieką i przyjmuje go do firmy na praktyki. Pewnego dnia na jaw wychodzi niewygodna prawda o śmierci bohatera.

 


Materiały dystrybutora

 


Qasem, główny bohater filmu „Zator” Mohsena Gharaie, jest urzędnikiem miejskim, który przyjmuje łapówki od nadzorowanych przez teherańskich sprzedawców ulicznych, aby uzierać pieniądze na ciężarówkę. Tymczasem jego ciężarna żona marzy o tym, by zgormadzone oszczędności przeznaczyli na kupno własnego mieszkania i wyprowadzili się od rodziców. Zadenuncjowany przez jednego z handlarzy Qasem wpada w sieć niebezpiecznych układów. Mistrzowski dramat psychologiczny porusza tematy konfliktu małżeńskiego, podziału klasowego, korupcji i hipokryzji współczesnego Iranu.

 


Materiały dystrybutora

 


Brazylijsko-urugwajsko-niemiecka koprodukcja „Loveling” (reż. Gustavo Pizzi) to wzruszająca historia o dojrzewaniu dorosłych ludzi. Irene wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka na obrzeżach Rio de Janeiro. Jej najstarszy syn Fernando jest utalentowanym graczem w piłkę ręczną. Pewnego dnia chłopak zostaje zaproszony do profesjonalnej drużyny w Niemczech. Irene ma zaledwie klika dni, by poradzić sobie z wizją nagłego rozstania z synem. Film podbił serca widzów i krytyków na tegorocznym festiwalu Sundance.

 


Materiały dystrybutora

 


W sekcji „Historie Kina: Ja” będzie można natomiast zobaczyć „Żółtą łódź podwodną” („Yellow Submarine”, reż. George Dunning) po cyfrowej rekonstrukcji.

“Żółta łódź podwodna” to kultowy film oparty na muzyce grupy The Beatles. Film opowiada historię łodzi podwodnej Starego Freda, który ucieka przed armią Sinych Smutasów, paskudnych istot niecierpiących muzyki. W tytułowym wehikule zespół z Liverpoolu przemierza kolejne morza, odkrywając świat z pogranicza bajki i surrealistycznych fantazji. Wykorzystująca szlagiery Beatlesów “Żółta łódź podwodna” sytuuje się pomiędzy animacją dla dzieci a awangardową opowieścią dla dorosłych.

Projekcja filmu podczas Transatlantyk Festival odbędzie się 17 lipca o godz. 19:30, dokładnie 50 lat po premierze filmu, która miała miejsce 17 lipca 1968 roku w Wielkiej Brytanii. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z Piotrem Metzem – dziennikarzem radiowym, fanem muzyki The Beatles i kolekcjonerem materiałów związanych z „Yellow Submarine”i Łukaszem Lachem z zespołu L.Stadt, również wielbicielem czwórki z Liverpoolu.

Na projekcję zapraszają: Łódź Miasto Filmu UNESCO, Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Transatlantyk Festival.

Odbiór bezpłatnych biletów w kasie Multikina na godzinę przed seansem aż do samego seansu.

 


Materiały dystrybutora

 

Pełen program tegorocznej edycji festiwalu jest dostępny na www.transatlantyk.org.