NCKF partnerem festiwalu AnimArt

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największe i jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, poświęcone kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego trzecia edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 29 września – 6 października 2017 roku. Narodowe Centrum Kultury Filmowej jest partnerem wydarzenia.

Animacja to sztuka i rzemiosło, talent i cierpliwość; to dziedzina, która w dobie cyfryzacji mediów staje się zagrożona odejściem w zapomnienie. Misją festiwalu AnimArt jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym.

W tym roku siedem festiwalowych dni wypełnią widowiska plenerowe w przestrzeniach miejskich, spektakle mistrzowskie i konkursowe, projekcje lalkowych filmów animowanych, panele dyskusyjne, spotkania z wybitnymi gośćmi, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz ANIMARKT – wydarzenie dla profesjonalistów z branży filmowej.

 


Fot.: Momakin

W ramach wieczornego cyklu „NCKF i AnimArt zapraszają…” odbędą się projekcje uznanych i nagradzanych animacji, które poprzedzą spotkania z gośćmi:

  • 30 września (sobota): Kiedy budzą się demony – projekcja animacji z takich krajów jak Japonia, Hiszpania, Meksyk, Kanada i Polska, które u odbiorców wywołują silne emocje, niczym najlepszy horror czy thriller; seans poprzedzi spotkanie z twórcami filmu „Ucieczka” w reż. Jarosława Konopki;
  • 1 października (niedziela): Animacja jest kobietą – prezentacja zrealizowanych przez kobiety animacji, które – choć różnią się tematyką i stylem – to łączy je doskonałość i oryginalność formy połączona z interesującymi historiami; gośćmi spotkania będą reżyserki: Daria Kopiec, Anita Kwiatkowska-Naqvi oraz Agata Gorządek;
  • 2 października (poniedziałek): National Film and Television School – szkoła zdobywców nagród – doskonała okazja do obejrzenia zestawu animacji zrealizowanych przez studentów tej prestiżowej uczelni; o fenomenie szkoły i jej sposobie kształcenia opowiedzą wykładowca Ed Foster oraz absolwentka NFTS – Katarzyna Nalewajka;
  • 3 października (wtorek): Niki Lindroth von Bahr – człowiek to zwierzę czy zwierzę to człowiek? – ta niezwykła artystka opowiada codzienne historie, czasami bardzo mroczne, wykorzystując niecodziennych bohaterów; postaci z jej filmów to antropomorficzne zwierzęta, które wcielają się w zwykłych ludzi; przed projekcją filmów krótkometrażowych i teledysków, Niki opowie o swojej pracy (transmisja Skype);
  • 5 października (czwartek): Nazywam się Cukinia – wspaniała animacja lalkowa, obsypana nagrodami na całym świecie; przed seansem odbędzie się wyjątkowe spotkanie z główną animatorką filmu – Kim Keukeleire, która opowie o kulisach pracy przy tym niezwykłym projekcie.

Wszystkie spotkania w ramach cyklu „NCKF i AnimArt zapraszają…” poprowadzi reprezentujący NCKF Michał Pabiś-Orzeszyna.

 


Fot.: Momakin

Narodowe Centrum Kultury Filmowej jest również partnerem wydarzenia ANIMARKT, stanowiącego część festiwalu. To w przestrzeniach udostępnionych przez NCKF i EC1 Łódź – Miasto Kultury odbędzie się ANIMARKT PITCHING – konkurs dla projektów krótkometrażowych animacji lalkowych (środa, 4 października), a także ANIMARKT TALKS – panel dyskusyjny, prezentacje, case study (czwartek, 5 października) oraz spotkania indywidualne (piątek, 6 października) kierowane do profesjonalistów z branży filmowej i osób stawiających w niej pierwsze kroki.
 
Udział we wszystkich filmowych wydarzeniach festiwalu AnimArt oraz w ANIMARKT jest bezpłatny.

Organizatorem ANIMARKT jest MOMAKIN (www.momakin.pl) – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji oraz wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej, a współorganizatorami: Łódzki Dom Kultury oraz Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia, które zostało ponadto fundatorem trzech głównych nagród dla laureatów pitchingu. ANIMARKT jest dofinansowany przez Fundusz Wyszehradzki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się: Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi, Planetarium EC1, Animánie z Czech, Fool Moon ze Słowacji, PRIMANIMA World Festival of First Animations z Węgier, kanał Ale kino+, Dragonframe, Animation Supplies, CFI Hotels. Honorowy patronat nad festiwalem objął Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Prezydent Miasta Łodzi. Wydarzeniu patronują także: Film Commission Poland, SPPA – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura.

 


Fot.: Amanitas