Nasza siedziba

 

NCKF – nowy skyline miasta
Największy atut Narodowego Centrum Kultury Filmowej to jego siedziba. Nie musimy już budować nowego obiektu, bo NCKF dysponuje imponującym budynkiem, jednym z najpiękniejszych we współczesnej polskiej architekturze, landmarkiem miasta, jednym najczęściej fotografowanych elementów nowego skyline’u Łodzi.

 

Nowe funkcje wnętrz
Atut jest też problemem, bo pierwotny projekt architektoniczny zakładał inne funkcje dla budynku: studio nagrań muzyki filmowej, warsztaty garncarskie, atelier dla mock-upu. Zgodnie z zapisami przygotowanej jeszcze w 2015 roku przez Rafała Syskę „Koncepcji Narodowego Centrum Kultury Filmowej” musiały się tu w zamian pojawić: trzy potężne wystawy stałe, dwupoziomowa mediateka, trzysalowe kino, sześć przestrzeni warsztatowych, funkcjonalne foyer z dwupoziomową kawiarnią, sklepem i centrum obsługi klienta, klubokawiarnia i restauracja, centrum digitalizacji, magazyn obiektów filmowych, sale wystaw zmiennych, pokoje rezydencjalne i przestrzenie na wynajem komercyjny dla firm z branży audiowizualnej.

 

Nowa komunikacja we wnętrzu
Szczegółowe zapisy „Koncepcji Programowej” z 2017 roku, powiązane z Programem Funkcjonalno-Użytkowym, stały się podstawą dla przeprowadzenia konkursu architektonicznego na projekt wystaw i wnętrz. Jego konsekwencją była nowa koncepcja komunikacji wewnątrz budynku z zaprojektowaną z rozmachem wewnętrzną klatką schodową stanowiąca cześć wystawienniczą Centrum.

 

Pozwolenie na budowę
Dziś jesteśmy więc dysponentem nie tylko wspaniałego budynku, ale też precyzyjnie sformułowanej koncepcji jego docelowego funkcjonowania oraz projektem wykonawczym i pozwoleniem na budowę. Proces przetargowy został zainicjowany w 2019 roku. Stanowić on będzie wydarzenie o wielkiej skali, bo NCKF – charakterystyczny, nowocześnie zaprojektowany budynek, z unikatową w kształcie szklaną fasadą – to idealnie wkomponowany projekt w rewitalizowaną z pietyzmem poindustrialną architekturę dawnej elektrowni EC1.

 

Kompleks EC1 i Nowe Centrum Łodzi
Siedziba NCKF-u znajduje się w najbardziej przeobrażającym się fragmencie miasta. Jest integralna częścią kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury (największego tego typu projektu w Polsce). Centrum ulokowane jest przy ulicy Wojciecha Jerzego Hasa (a zatem legendarnego reżysera ściśle związanego z Łodzią), na rogu z ulicą Targową (przy której znajduje się także słynna Szkołą Filmowa). Graniczy z nowoprojektowanym Rynkiem Kobro (czyli nową przestrzenią definiująca serce miasta). NCKF otaczać będą bulwary spacerowe, place, miejsca publiczne. Jest punktem centralnym dla Nowego Centrum Łodzi – dzielnicy biurowców, nowoczesnych apartamentowców i wielkiego centrum komunikacyjnego dworca Łódź Fabryczna.