Łódź na XIII Kongresie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w Fabriano

 

Ponad 480 delegatów ze 145 miast z całego świata; obrady, sesje plenarne, wydarzenia artystyczne i istotne decyzje – Łódź, jako członek Sieci Miast Kreatywnych, uczestniczyła w 2019 roku w Annual Meeting po raz drugi.

 

Coroczne, obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Kongresy gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie, szwedzkim Östersund oraz w Katowicach i Krakowie, które wspólnie były gospodarzem wydarzenia w ubiegłym roku.

Naczelną ideą spotkań jest zasada, że kultura ma pełnić rolę łącznika. Poruszający się na jej polu przedstawiciele siedmiu sektorów reprezentujących siedem dziedzin kreatywnych uczestniczą zarówno w formalnych obradach, dotyczących m.in. strategii rozwoju sieci, jak i w obradach tzw. klastrów (literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia). Poszczególne miasta prezentują także zrealizowane projekty i dzielą się dobrymi praktykami.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu było „Miasto Idealne”. Sesje plenarne skupiały się na prezentacji nowoczesnych inicjatyw promujących kulturę na poziomie miasta i badających relacje między takimi czynnikami jak kreatywność, innowacja i partycypacja.

Delegaci omawiali wizje i strategie dla sieci, główne działania i wyniki, wyzwania i możliwości, perspektywy rozwoju i realizację celów Agendy 2030.

Przed grupą Miast Filmu stoi szczególne wyzwanie: w 2020 roku Annual Meeting po raz pierwszy odbędzie się właśnie w mieście X Muzy: brazylijskim Santos. Spotkanie będzie okazją do szerszej niż podczas wcześniejszych edycji prezentacji dorobku i projektów realizowanych przez filmowe miasta, dlatego przygotowania rozpoczęły się już teraz.