KinoFunkcja a KinoRola

 

„KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich” to najnowsza wystawa czasowa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (materiał archiwalny). – Ekspozycja to sentymentalna podróż do przeszłości – opowiada kurator wystawy, dr Rafał Pakuła. –Architektura i kino stanowią przecież składową część naszej tożsamości – niezależnie od czasu powstania i sytuacji politycznej – dodaje.

 

Wystawa została podzielona na kilka części, z których każda poruszała inny wątek: architektury, neonizacji, a więc praktyki planowego „rozświetlania” polskich miast neonami pod koniec lat 50. XX wieku, a także wpływu polityki na projektowanie budynków kinowych. Nie zabrakło informacji o pracy kinooperatora, a także wątku kinowego w polskiej kinematografii. Ekspozycja prześledziła zmiany w architekturze kin lat 60.-90. XX wieku, zwracając szczególną uwagę na przykłady najciekawszych modernistycznych budynków kinowych z tamtych lat, często współcześnie ignorowanych i niedocenianych. Przestrzeń wystawienniczą wzbogaciły liczne obiekty i artefakty, w tym makiety kin czy kolorowe neony, które niegdyś rozświetlały wejścia do najsłynniejszych kin.

 

 

 

Poruszony został wątek politycznej i społecznej roli tych wyjątkowych miejsc, a ważnym aspektem wystawy było doświadczenie seansu kinowego z punktu widzenia widza. Uwzględniono również ujęcia kina w polskich filmach i serialach oraz ukazane w nich budynki kinowe, zarówno istniejące, jak i te stworzone specjalnie na potrzeby scenografii.

 

Istotnym elementem wystawy była analiza politycznych i ekonomicznych przyczyn upadku kin studyjnych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Wiele świetnych architektonicznie budynków kinowych zostało bezpowrotnie zniszczonych. Według prof. Rafała Syski, dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, wystawa „była nie tylko hołdem złożonym twórcom modernistycznego kina, nostalgiczną wyprawą w przeszłość i krytyką współczesności, ale też skromnym przesłaniem na przyszłość. Dbajmy o miasta i nie zapominajmy o kinach”.

Wystawa została zrealizowana ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Łodzi w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESC

Partnerzy wystawy: Onet, Ekrany, Kino, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Łódź.

 

 

 

 

 

Wystawa odbyła się 02.04-17.06.2022 r. w przestrzeni NCKF Spot, znajdującym się w Centrum Nauki i Techniki

Narodowe Centrum Kultury Filmowej wraz z Centrum Nauki i Techniki przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących: oprowadzania kuratorskie i weekendowe dla dzieciw; warsztaty plastyczne poświęcone architekturze dla dzieci w wieku szkolnym; cykl „Kinotechnika”, realizowany we współpracy z dystrybutorem Against Gravity, a poświęcony filmom dokumentalnym o architekturze; specjalne projekcje polskich filmów fabularnych, opowiadających o miłości do kina; warsztaty filmoznawcze dla licealistów, studentów i dorosłych o ekranach filmowych w aspekcie historycznym, technicznym i estetycznym; spotkania z architektami na temat modernistycznej architektury.