Kino Polonia – 120 lat historii kina

 

„Kino Polonia” – największa w Polsce ekspozycja stała poświęcona historii kina na ziemiach polskich, zlokalizowana w budynku Narodowego Centrum Kultury Filmowej – wchodzi w kolejny etap realizacji (materiał archiwalny, wystawa została otwarta 12 października 2023 roku).

 

Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu. Zaprojektowana przez pracownię NsMoon ekspozycja, stworzona na podstawie scenariusza przygotowanego przez kuratora wystawy Piotra Kuleszę oraz dyrektora i autora koncepcji NCKF Rafała Syskę, będzie wyjątkowym audiowizualnym spektaklem.

Różnorodne pod względem formy stanowiska, zawierające tak unikatowe eksponaty, jak zrekonstruowany biopleograf Kazimierza Prószyńskiego, makietę Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, fonograf Thomasa A. Edisona lub hologram Poli Negri w tańcu, zostaną uzupełnione wielkoformatowymi projekcjami esejów, ukazujących najważniejsze zjawiska filmowe ostatnich 120 lat. Narracja wystawy pozwoli nam poznać dawne dzieje kina polskiego i zjawiska filmu najnowszego, wplatając w opowieść społeczne i polityczne zawirowania XX wieku. Na ścieżce zwiedzania spotkamy się z gwiazdami filmowymi, obejrzymy największe arcydzieła kinematografii, wybierzemy się do Hollywood wraz z urodzonymi na ziemiach polskich braćmi Warner, zanurzymy się w atmosferze „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, poznamy kino jidysz, a także zajrzymy do pracowni twórców filmu amatorskiego. Na zwiedzającego będą czekać kostiumy z rodzimych blockbusterów, nagrody przyznane najsłynniejszym filmom, unikatowe pamiątki i strefy zabaw dla najmłodszych kinomanów.

Wraz z postępami w działaniach budowlanych i przygotowaniami konstrukcyjnymi trwa praca nad budową inwentarza wystawy, na który składa się kilka tysięcy obiektów i ogrom licencji filmowych.
Ale Narodowe Centrum Kultury Filmowej to nie tylko „Kino Polonia”, to również dwie inne wystawy stałe i powiązana z nimi nowoczesna edukacja filmowa, realizowana w supernowoczesnych przestrzeniach warsztatowych i pracowni badawczej z multimedialną biblioteką i archiwum. Na uczestników będą̨ czekać́ laboratoria: dźwiękowe, montażowe, efektów specjalnych, animacji poklatkowej i studio telewizyjne. W trzysalowym kinie, poza pokazami filmów z bieżącego repertuaru, będą się odbywać projekcje specjalne, akademie filmowe, przeglądy, festiwale i spotkania z ludźmi filmu, dyskusje panelowe i otwarte konferencje.

Inwestycje i wystawy to oczywiście bardzo ważne, dosłownie fundamentalne kwestie – mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF – Ale warto podkreślić, że są one pretekstami do spotkania, budują wrażenia i doświadczenia. Dla odwiedzających zostaną również udostępnione kawiarnie i restauracja, a w przestrzeniach wspólnych powstaną miejsca do odpoczynku, spotkań towarzyskich i rozmów. Zgodnie z ideą realizacji współczesnych centrów kultury, budynek będzie spełniał funkcje edukacyjne – uczył samym wnętrzem i architekturą, wchodził w interakcje ze zwiedzającymi, stając się bazą komunikacji artystycznej.

 

W czwartek 28 stycznia 2021 roku odbyła się konferencja prasowa na budowie wystawy "Kino Polonia". 

Generalny wykonawca robót budowlanych: Pagma-Bud sp. z o.o., spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi.
Powierzchnia wystawy: około 1500 m².
Wystawa zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach: na poziomie +2, +3 i +4 budynku EC1 Wschód.