"Kadry Kawalerowicza"

Na zakończenie Roku Kawalerowicza oddajemy w Państwa ręce książkę "Kadry Kawalerowicza", zredagowaną przez Rafała Syskę i Annę Wróblewską, do jej współtworzenia zaproszono najwybitniejszych filmoznawców i krytyków filmowych z całej Polski.

 

 

W niedzielę, 18 grudnia, o godzinie 19.00, w kinie „Mikro” w Krakowie odbędzie się specjalny pokaz filmu Matka Joanna od Aniołów oraz promocja książki Kadry Kawalerowicza, wydanej wspólnie przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wieczór ten zwieńczy Rok Kawalerowicza, inicjatywę NCKF-u, w którą zaangażowały się instytucje z całej Polski.

 

Serdecznie zapraszamy na wieczorne spotkanie podsumowujące „Rok Kawalerowicza”

 

 

W Roku Kawalerowicza udało się opracować prywatne archiwa reżysera, zrealizować projekty edukacyjne, wystawy, a wspólnie ze Studiem Munka rozpocząć pracę na remakem filmu Pociąg. Została również opublikowana książka Kadry Kawalerowicza, zredagowana przez Rafała Syskę i Annę Wróblewską, do której prac zaproszono najwybitniejszych filmoznawców i krytyków filmowych z całej Polski. Warto przypomnieć, że Rok Kawalerowicza swoją inaugurację miał w gościnnych progach kina „Mikro”, a zatem w miejscu, gdzie po sąsiedzku przyszły reżyser pobierał pierwsze nauki filmowego fachu – w krakowskiej Prafilmówce (dziś Muzeum Fotografii).

 

 

Kawalerowicz był nie tylko reżyserem takich arcydzieł jak: Pociąg (1958), Matka Joanna od Aniołów (1961), Faraon (1965) i Austeria (1983), ale też aktywnym kreatorem powojennej kinematografii polskiej, pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Kadr”. Został zapamiętany jako jedna z najjaśniejszych postaci polskiej kultury drugiej połowy XX wieku, w którego filmach odbijało się całe stulecie: dorastanie na Kresach, hekatomba Holocaustu, socrealizm, popaździernikowa odwilż i kosmopolityczny modernizm. To te tematy, w powiązaniu bogatą plastyką, niebanalną metaforyką i wyrafinowaną akustyką, pozwoliły mu stać się jednym z najnowocześniej myślących o języku filmu europejskich twórców, a zarazem bezspornym ambasadorem polskiej kultury. Kawalerowicz szukał zawsze płaszczyzn dialogu, wzajemnego szacunku i bezkompromisowego artyzmu. Wierzył, że nawet w epoce autorytaryzmu, cenzury i wzajemnego szczucia aktywność społeczna i artystyczna nie muszą być okupione fałszem, łajdactwem i środowiskową zawiścią.

 

Jacek Bromski, prezes SFP, we wstępie do książki nieprzypadkowo więc pisał: „O Jerzym Kawalerowiczu można powiedzieć wszystko, co najlepsze. Uroczy człowiek, bon vivant, król życia, który dobrze się czuł we wszystkim, co robił. Życzliwy dla kolegów, nikomu nie zazdrościł, bardzo lubił młodych reżyserów, pomagał im w drodze do debiutu i w przetarciu szlaków ich filmowych karier. Był wybitnym prezesem SFP. Zawsze był po stronie kolegów i bronił ich jak mógł. A było przed czym – przed cenzurą, przed zatrzymaniem zdjęć, przed półkami”.

 

Promocja książki, wieńcząca Rok Kawalerowicza to znakomita okazja do rozmowy o tym niezwykłym twórcy. Na spotkanie zostali zaproszeni autorzy tekstów, wybitni filmoznawcy i krytycy filmowi, a całą debatę poprowadzi Maciej Gil.

 

Serdecznie zapraszamy, niedziela, 18 grudnia, godzina 19.00 - Kino „Mikro” w Krakowie.

 

Po spotkaniu przewidziany jest też poczęstunek i lampka wina. Będzie można też kupić książkę w preferencyjnej cenie. A na zakończenie wieczoru obejrzeć jedno z arcydzieł reżysera, odrestaurowany, nagrodzony w Cannes film Matka Joanna od Aniołów.

 

Projekt realizowany przy współpracy z Łódź Miasto Filmu UNESCO, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.