Jacek Bromski
Jacek Bromski (ur. 19 grudnia 1946 r. we Wrocławiu) – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W 1978 r. ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dwa lata później z Jerzym Gruzą wyreżyserował „Alicję” – film muzyczny na motywach powieści Lewisa Carolla. Cztery lata później Bromski zadebiutował w telewizji. Za pełnometrażową „Ceremonię pogrzebową” został uhonorowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku nagrodą za debiut. Następne filmy tylko potwierdzały jego kunszt – „Zabij mnie, glino” i „Sztuka kochania” należą do najchętniej oglądanych polskich filmów lat 80. Do tych lubianych przez widzów dzieł Bromskiego szybko doszła komedia „U Pana Boga za piecem”. Na 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała rekordową liczbę nagród (7). Przyznano je m.in. za: reżyserię, scenariusz, drugoplanową rolę męską, dźwięk, najlepszą komedię (nagroda prezydenta Gdyni) oraz dla reżysera najdłużej oklaskiwanego filmu („Złoty klakier”). „U Pana Boga za piecem” doceniano także na wielu innych festiwalach. Do tego uznania doszły wyróżnienia, także międzynarodowe, za „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.
Niezwykłą popularnością wciąż cieszą się komedie „Dzieci i ryby” i „Kariera Nikosia Dyzmy”. Warto zauważyć, że „Kariera…” – jeden z największych przebojów kinowych 2002 roku – niemal w całości realizowana była w Łodzi – w słynnych plenerach (m.in. park im. księcia Józefa Poniatowskiego) i wnętrzach (m.in. pałac Izraela Poznańskiego).
W 1988 roku Jacek Bromski z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założyli Zespół Filmowy „Zebra” (obecnie Studio Filmowe „Zebra”). To w nim Bromski był koproducentem takich cenionych filmów, jak „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch” (oba Juliusza Machulskiego), „Psy” (Władysława Pasikowskiego). Jako koproducent otrzymał trzy statuetki Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za: „Historie miłosne” Jerzego Stuhra (1995), „Dług” Krzysztofa Krauze (1999) i „Dzień świra” Marka Koterskiego (2002).
Jacek Bromski to wybitny twórca, ale także aktywny działacz kultury. Od 1996 roku jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, założycielem działającego przy SFP – Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej, był pierwszym przewodniczącym rady PISF. Był członkiem Komitetu Kinematografii, wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Filmowych AIDAA. Jako ekspert współpracował m.in. z: Kancelarią Prezydenta RP, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Komisją Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP, Europejską Komisją Kultury i Środków Przekazu. Brał czynny udział w tworzeniu najważniejszych dla środowiska audiowizualnego aktów prawnych, jak m.in. ustawa o kinematografii bądź kolejne nowelizacje ustawy o prawie autorskim.
Został odznaczony srebrnym (2005) i złotym (2015) medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.