Historie przyszłości 2022

 

Za nami szósta edycja jednego z najważniejszych projektów NCKF, czyli niezwykle popularnych warsztatów filmowych „Historie przyszłości”. Uczestnicy i uczestniczki zmierzyli się tym razem z twórczością kultowego polskiego reżysera – Jerzego Kawalerowicza. W 2022 roku świętowaliśmy setną rocznicę urodzin autora „Faraona” i „Matki Joanny od Aniołów”.

 

 

Jak co roku pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców uczestnicy przyglądali się wnikliwie wybranym polskim filmom, aby następnie stworzyć inspirowane nimi autorskie etiudy filmowe. Każde ze spotkań poświęcone było innemu etapowi realizacji: od bogatej fazy preprodukcji z nauką rysowania storyboardów i development, aż po warsztaty z podstaw aktorstwa i plan filmowy, w którym członkowie różnych grup wspomagali swoimi siłami każdy z pionów filmowych. Całość kursu trwała 10 tygodni – od pierwszego seansu i analizy filmowej, aż po postprodukcję obrazu i dźwięku.

 

🎬 Zobacz filmowe wysiłki uczniów szkół średnich PRZEDZIAŁ

 

 

Grupa licealna już na poziomie konstruowania scenariusza zdecydowała się rozwinąć postać mordercy z filmu Jerzego Kawalerowicza, opowiadając w swojej etiudzie alternatywną historię tajemniczego mężczyzny. W filmie występują uczestnicy i uczestniczki warsztatów. Wydarzeniem dla całej grupy było stworzenie „od zera” przedziału, który będzie wyglądać na ekranie wiarygodnie. Etiudę zrealizowano w przestrzeniach EC1 Łódź – Miasto Kultury.

 

 

🎬 Zobacz filmowe działania grupy open (osób dorosłych, studentów) CZY TE KWIATY SĄ DLA MNIE?

 

 

Mąż i żona – podobnie jak bohaterowie grani w oryginalnym filmie przez Lucynę Winnicką i Gustawa Holoubka w filmie Kawalerowicza – przechodzą poważny kryzys w związku, co objawia się – szczególnie u kobiety – symbolicznymi, niemalże mistycznymi wizjami. Charakterystyczny styl w jakim została zrealizowana etiuda stanowi hołd nie tylko dla twórczości reżysera „Śmierci prezydenta”, ale również dla członków jego ekipy – operatora Jana Laskowskiego i montażystki Wiesławy Otockiej. Grupa open chciała, aby realizowany przez nich projekt oddawał przede wszystkim nowofalowy, kontestacyjny charakter pierwowzoru.

 

 

🎬 Zobacz Making of 6. edycji Historii Przyszłości (2022)