Atelier Scenariuszowe

Atelier Scenariuszowe wspierane przez CANAL+ to organizowane od 2017 roku warsztaty skierowane do scenarzystów oraz piszących reżyserów, polegające na rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych.

 

Warsztaty odbywają się w trakcie trzech sesji stacjonarnych oraz konsultacji on-line. Na zakończenie edycji uczestnicy prezentują swoje projekty w trakcie pitchingu przed polską branżą filmową w ramach Polish Days na festiwalu Nowe Horyzonty.

 

 

Finałowy pitching V edycji Atelier Scenariuszowego odbył się 24 lipca w DCF w ramach Polish Days na festiwalu Nowe Horyzonty. Uczestnicy zaprezentowali efekty rocznej pracy, w trakcie której rozwijali swoje projekty pod okiem konsultantów scenariuszowych z Atelier.

Do grona absolwentów Atelier dołączyło 13 scenarzystek i scenarzystów. Gratulujemy i czekamy na dalsze etapy rozwoju ich projektów!

 

Przypominamy, że obecnie w produkcji jest film”Kos", nad którego scenariuszem Michał A. Zieliński pracował podczas warsztatów II edycji Atelier Scenariuszowego w grupie Aleksandry Świerk.

Klaps padł również na planie filmu „Hela” debiutu scenariuszowego i reżyserskiego Anny Kasperskiej - absolwentki II edycji Atelier Scenariuszowego z grupy Aleksandry Świerk.

Kolejne projekty rozwijane na warsztatach Atelier Scenariuszowego otrzymały dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: „Dopóki serce płonie” scenariusz i reżyseria. Agnieszka Mania - II edycja Atelier, grupa Filipa Kasperaszka, „Panie proszą Panie”  scen. Aleksandra Kułakowska, Agnieszka Matan; reż. Aleksandra Kułakowska - III edycja Atelier, grupa Filipa Kasperaszka.

 

Damian Dąbek otrzymał stypendium scenariuszowe na rozwój projektu "Ciocia Sofia", a Weronika Stencel otrzymała dofinansowanie na rozwój projektu "Pomagacze”. Autorzy pracowali nas scenariuszami w grupie Anny Bielak podczas IV edycji Atelier Scenariuszowego.

 

 

Scenarzystka i reżyserka Sonji a Orlewicz-Zakrzewskiej oraz jej producentka Magdalena Sztorc otrzymały nagrodę Connecting Cottbus i wygrały Rotterdam Lab Award podczas finałowych picthingów Feature Launch Program MIDPOINT za projekt „DELFIN” , który rozwijany był w trakcie III edycji Atelier w grupie prowadzonej przez Annę Bielak.

Zachęcamy do śledzenia strony Atelier Scenariuszowego, już wkrótce pojawią się tam informacje o naborze do VI edycji warsztatów.

Warto przypomnieć, że od samego początku Narodowe Centrum Kultury Filmowej wraz z EC1 Łódź – Miasto Kultury ma przyjemność współpracować z Atelier Scenariuszowym.