7 nagród dla łódzkich filmów w Gdyni

Trzy filmy koprodukowane przez EC1 otrzymały w sumie 7 nagród na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych:

 

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

- Złote Lwy dla reżysera Pawła Pawlikowskiego oraz producentek Ewy Puszczyńskiej i Tanyi Seghatchian

- nagroda za montaż dla Jarosława Kamińskiego

- nagroda za dźwięk dla Macieja Pawłowskiego i Mirosława Makowskiego

 

"Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego

- nagroda za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego

- nagroda za główną rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej

- nagroda kostiumy dla Moniki Onoszko

 

"Monument" Jagody Szelc

-  Nagroda Specjalna w konkursie "Inne Spojrzenie"

 

Wszystkie trzy filmy zostały dofinansowane przez „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego – najstarszego, bo utworzonego w 2007 r. regionalnego funduszu filmowego w Polsce.

Goście festiwalu mogli także obejrzeć dwie wystawy, przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej. 

Na stulecie niepodległości Narodowe Centrum Kultury Filmowej, we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową, wraca na Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej. Do Wilna, gdzie powstała pierwsza prywatna szkoła filmowa; do Lwowa, gdzie na Uniwersytecie Jana Kazimierza Roman Ingarden, Bolesław W. Lewicki i Zofia Lissa snuli plany założenia akademickiego filmoznawstwa; do grodzieńskich iluzjonów, których właściciele jeździli do Ameryki po komedie Chaplina.

Wystawa „Kino Kresów” prezentowała dokumenty, plakaty, bilety i czasopisma filmowe, materiały multimedialne i obiekty techniki filmowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego pochodzące ze zbiorów NCKF. Druga z wystaw „Kazimierz Prószyński – wynalazca i wizjoner” przypominała postać „Kolumba kinematografii” i jego wynalazki.

Wystawy zostały dofinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łódź i są realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości „Niepodległa 2018”.