Narodowe Centrum Kultury Filmowej w 2022 roku nie zwalnia tempa.

W końcu w 2023 otwieramy nasze pierwsze wystawy stałe, czyli „Kino Polonia” oraz „Materia kina”, a także przestrzenie edukacyjne i trzy sale kinowe. Aby to wszystko mogło się wydarzyć, musimy przeprowadzić w tym roku intensywne prace budowlane i wyposażeniowe. Jednak chcąc wam umilić oczekiwanie na wielkie otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej, przygotowaliśmy szereg wydarzeń i inicjatyw na nachodzący rok.

 

obraz przedstawia osoby zwiedzające przestrzeń wystawienniczą

 

Z początkiem kwietnia otwieramy nową wystawę czasową: „Architektura kin lat 60.-90. XX w.”, poświęconą powojennej architekturze budynków kinowych oraz społecznej i politycznej roli kin. Przyjrzymy się ujęciom kina w polskim filmie, a także przeanalizujemy przyczyny upadku kin studyjnych po transformacji ustrojowej.

 

obraz przedstawia budynek kina w Łęczycy

 

Wystawie będą towarzyszyć projekcje polskich filmów o kinach i miłości do kina. To jednak nie jedyne seanse filmowe, na jakie będziecie mogli do nas w tym roku zawitać. Planujemy uczcić 100. rocznicę urodzin Jerzego Kawalerowicza i Janusza Morgensterna projekcjami znanych i lubianych filmów tych dwóch wybitnych reżyserów. W połowie roku celebrować będziemy także Rok Brunona Schulza ustanowiony decyzją Senatu RP i pokażemy Wam filmy nakręcone na podstawie prozy pisarza.

 

Jako operator programu Łódź Miasto Filmu UNESCO będziemy realizować projekt poświęcony twórczyniom filmowym we współpracy z Muzeum Filmu w Poczdamie. Zorganizujemy spotkania z reżyserkami i operatorkami połączone z projekcjami filmów. Już teraz możemy zdradzić, że jedną z twórczyń będzie reżyserka Agnieszka Holland.

 

Nasz dział edukacji ponownie zaprosi Was w tym roku na swoje flagowe warsztaty filmowe „Historie przyszłości”, podczas których uczestnicy mogą stworzyć własny film inspirowany dziełami polskiej kinematografii. Licealistów zapraszamy na autorskie zajęcia edukacyjne „Elementarz kina światowego”.

 

obraz przedstawia młodzież podczas warsztatów filmowych

 

Zachęcamy również do oglądania naszego Vloga NCKF na Youtube. Przez cały rok zamieszczamy tam wyjątkowe treści, w tym videoeseje o historii filmu. Już niedługo będzie mogli obejrzeć serię filmów poświęconą polskiemu horrorowi z udziałem Tomasza Kolankiewicza, dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.