Andrzej Pągowski w Łódzkiej Alei Gwiazd
12 października o godz. 13.00 przy Piotrkowskiej 70 została odsłonięta gwiazda Andrzeja Pągowskiego, artysty grafika, autora „kilku scenografii, kilkunastu murali, kilkudziesięciu okładek, kilkuset portretów”, ale przede wszystkim: ponad tysiąca czterystu plakatów, w tym kilkuset plakatów filmowych, a z tego około trzystu do filmów polskich.
Od początku pracy zawodowej związany z filmem, teatrem i sceną muzyczną. Pracował z większością najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych: Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Ryszardem Bugajskim, Januszem Majewskim czy Jerzym Skolimowskim. Za swoje plakaty otrzymał liczne nagrody, w tym między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jako jedyny Polak zdobył sześć Złotych (obok kilku Srebrnych i Brązowych) Medali, a także nagrodę „The Best of Show” za plakat do filmu „Stan Strachu” na The Hollywood Reporter Annual Key Art Awards w Los Angeles.
Jest autorem plakatów zapowiadających najważniejsze filmowe wydarzenia: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Europejski Festiwal Filmowy, Tarnowską Nagrodę Filmową, festiwale: Camerimage, Kino na Granicy czy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych. Stworzył także kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych.
Chętnie angażuje się w akcje społeczne. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, od lat przygotowuje też projekty dla akcji Sprzątanie Świata.
Prace Andrzeja Pągowskiego znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku, które umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti czy Muzeum Plakatu w Warszawie. Kolekcja ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego znajduje się w łódzkim Muzeum Kinematografii.
Ponadto Andrzej Pągowski zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Pisze wiersze dla dzieci. Uprawia malarstwo w technice printu na płótnie.
Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej: polskiej edycji miesięcznika „Playboy”.
Artysta zadedykował gwiazdę twórcom polskiej szkoły plakatu, przede wszystkim Waldemarowi Świerzemu, Franciszkowi Starowieyskiemu, Wojciechowi Fangorowi, Erykowi Lipińskiemu, Janowi Lenicy oraz Henrykowi Tomaszewskiemu
Gwiazda Andrzeja Pągowskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. To druga z gwiazd wmurowanych tej jesieni – od 24 września na Piotrkowskiej można podziwiać gwiazdę Michała Urbaniaka.
Bezpośrednio po uroczystości odbyło się otwarte spotkanie z Andrzejem Pągowskim w Galerii 7.15 w Hotelu Grand, gdzie zostały zaprezentowane wybrane plakaty filmowe artysty.