NCKF partnerem programu filmowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, zainaugurowanego w 2002 roku. Organizatorem tegorocznej edycji jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a za program, którego motywem przewodnim jest „Alfabet dialogu”, odpowiada czterech kuratorów: Teresa Latuszewska-Syrda, Przemysław Owczarek, Jakub Porcari i Marcin Tercjak.  Na łodzian i przyjezdnych gości czekają wydarzenia muzyczne, teatralne, filmowe i literackie, lekcje o wielokulturowej Łodzi, gra miejska, dwie konferencje naukowe i spotkania o łódzkich czterech kulturach.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej patronuje spotkaniom z gościem specjalnym Festiwalu, znakomitym reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym – Andrzejem Krakowskim. Laureat nagrody Emmy poprowadzi warsztaty scenopisarstwa, zaprezentuje swoje rysunki satyryczne i spotka się z widzami na publicznym czytaniu jednej ze swoich sztuk, a także na pokazach swoich filmów i serialu.

Andrzej Krakowski w latach 1964–68 studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, a potem w renomowanych filmowych uczelniach w USA. W 1968 musiał wyjechać z Polski. Dziś wykłada na uczelniach w USA i Izraelu. Stworzył wiele nagradzanych filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest autorem książek o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy: „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood” i „Pollywood. Uciekinierzy w raju”.

Gdzie spotkamy Andrzeja Krakowskiego w trakcie festiwalu?

W piątek 15 września o g. 18:00 Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprezentuje 9 odcinków produkcji „We Are New York” z 2010 r. (nagroda Emmy za scenariusz).

W sobotę, 16 września (część I) oraz niedzielę, 17 września (część II) o g. 11:00,  także w NCKF, Andrzej Krakowski poprowadzi warsztaty scenopisarstwa. Udział jest bezpłatny, zgłoszenia należy wysyłać do 15 sierpnia na adres rezerwacje@4kultury.pl. Osoby zakwalifikowane do uczestnictwa w warsztatach powinny przynieść wybrany przez siebie rysunek satyryczny dowolnego autorstwa, który posłuży do ćwiczeń.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Zapraszamy!