"(Nie)możliwe przyszłości" i "Transatlantyk Girl Power" - kino letnie w NCKF

3 lipca rusza letnie kino w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Zaprogramowany przez NCKF i organizowany w ramach Letniego Festiwalu Filmowego Polówka przegląd "(Nie)możliwe przyszłości" odsłoni różne oblicza antyutopii w kinie. 

Na przestrzeni lat twórcy kina, tworząc własne wizje (nie)możliwych przyszłości dotykali tematu nieuchronnych zmian w porządku życia obywateli. Tworząc filmowe wyobrażenia tego, co nadchodzi, żaden nie stworzył jednak wizji krainy „wiecznej szczęśliwości”. Jeśli więc świat idealny nie jest możliwy do spełnienia, to jak może wyglądać jego przeciwieństwo?

Cykl otworzy specjalna projekcja jednego z największych arcydzieł światowej kinematografii, kultowej „Mechanicznej pomarańczy” w reżyserii Stanleya Kubricka. Wśród odbywających się na terenie EC1 pokazów „Polówki” znajdą się także hollywoodzkie klasyki, jak „Zielona pożywka” z wytwórni Warner Bros z Charltonem Hestonem w roli głównej; „must see” każdego kinomana: „Brazil” Terry’ego Gilliama czy „Raport mniejszości” Stevena Spielberga. Widzowie zobaczą także wybór najlepszych filmowych antyutopii z ostatnich lat, m.in. „The Rover” w Davida Michôda, porównywanej do „Mad Maxa” wizji australijskich bezdroży po tajemniczej zapaści, w której duchota piaszczystych scenerii miesza się z grozą nieoczywistego świata przyszłości; „Łono” wielokrotnie nagradzanego reżysera Benedeka Fliegaufa, który stawia wiele istotnych pytań dotyczących natury ludzkiej w obliczu problemu klonowania, czy „Drogę” w reżyserii Johna Hillcoata, który opowiada o wizji postapokaliptycznej Ameryki.

 

Kiedy? W poniedziałki, zawsze po 21. Gdzie? Na skwerze EC1 Łódź, ul. Targowa 1/3, wejście od skrzyżowania ul. Tuwima i Dowborczyków.

    3 lipca - "Mechaniczna pomarańcza", reż. Stanley Kubrick
    10 lipca - "Rover", reż. David Michôd
    17 lipca - "Zielona pożywka", reż. Richard Fleischer
    24 lipca - "Łono", reż. Benedek Fliegauf
    31 lipca - "Mr. Nobody", reż. Jaco Van Dormael
    14 sierpnia - "Brazil", reż. Terry Gilliam
    21 sierpnia - "Raport mniejszości", reż. Steven Spielberg
    28 sierpnia - "Droga", reż. John Hillcoat

 

A w piątki zapraszamy na odbywający się w EC1 Łódź cykl „Transatlantyk Girl Power”. Joanna Łapińska, dyrektorka programowa festiwalu Transatlantyk, wybrała zestaw dziesięciu filmów z kobietami i o kobietach, ale absolutnie nie tylko dla kobiet. Wspólnie obejrzymy obrazy wybitnych twórców polskiego i światowego kina dotykające pośrednio i bezpośrednio problemy kobiecości.

 

Kiedy? W piątki, zawsze po 21. Gdzie? Na skwerze EC1 Łódź, ul. Targowa 1/3, wejście od skrzyżowania ul. Tuwima i Dowborczyków.

    30 czerwca - "Mad Max Fury Road", reż. George Miller
    7 lipca - "Gloria", reż. Sebastián Lelio
    14 lipca - "Wspomnienie lata", reż. Adam Guziński
    21 lipca - "Party Girl", reż. Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis
    28 lipca - "Tancerka", reż. Stéphanie Di Giusto
    4 sierpnia - "Turysta", reż Ruben Östlund
    11 sierpnia - "Victoria", reż. Sebastian Schipper
    18 sierpnia - "Lekcja", reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov
    25 sierpnia - "Wróg numer jeden", reż. Kathryn Bigelow
    1 września - "Historia Marii", reż. Jean-Pierre Améris