Zapraszamy młodzież w wieku 12-14 lat do udziału w EFA Young Audience Award 2017

Przyznawana po raz piąty Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej zostanie wręczona 7 maja, w Dniu Młodego Widza.

 

Uczniowie z 30 europejskich krajów wcielą się w rolę profesjonalnych jurorów. W tym samym czasie obejrzą i ocenią trzy konkursowe projekcje i – po głosowaniu – za pośrednictwem wideokonferencji przekażą swój werdykt na żywo do Erfurtu (Niemcy), gdzie zostanie ogłoszony zwycięzca. Ceremonia wręczenia nagród będzie transmitowana na żywo.

Polskę reprezentować będą: Wrocław (Kino Nowe Horyzonty), oraz – po raz pierwszy w historii nagrody – Warszawa (Kino Muranów) i Łódź (Narodowe Centrum Kultury Filmowej). Wyniki głosowania łódzcy i warszawscy uczniowie przekażą do Wrocławia.

 

 

W programie, poza projekcjami i transmisją na żywo, odbywającymi się w Kinie Szkoły Filmowej – partnera wydarzenia w Łodzi, są także warsztaty filmowe. Sesje warsztatowe będą odpowiadać kolejnym etapom produkcji filmowej: od preprodukcji (scenariusz, storyboardy), poprzez część zdjęciową (zajęcia w hali filmowej), po postprodukcję (montaż). Całość przybierze formę gry w „Filmowy głuchy telefon” – grupa będzie przekazywać to, co wypracuje, kolejnemu zespołowi, który przekształci materiał w następnym etapie produkcji. Końcowy efekt wspólnej pracy uczestnicy zobaczą na ekranie kinowym.

Celem warsztatów jest pokazanie, że film to praca zespołowa, a każdy etap jego powstawania to szereg decyzji, konsultacji, mediacji i kompromisów. Uczestnicy będą mogli rozwinąć umiejętności pracy w grupie, komunikacji i formułowania myśli, a także poznać lepiej swoje cechy i kompetencje przydatne nie tylko w przemyśle filmowym, ale także w szkole, grupie rówieśniczej, rodzinie i społeczeństwie.

 

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny online (do wyczerpania miejsc, ale nie później niż do 4 maja).

 

Program EFA Young Audience Award 2017 Łódź, 7 maja 2017

 

Przyjazd uczestników  08:45-9.00
Powitanie / wprowadzenie 9:00-9.30
1. film: GOODBYE BERLIN 09:30-11.15
Przerwa 11:15-11.25
Warsztaty  11:25-12.05
2. film: THE GIRL DOWN LOCH ANZI   12:05-13.45
Lunch 13:45-14.30
Warsztaty 14:30-15.40
3. film: MY LIFE AS ZUCCHINI 15:40-17.00
Głosowanie 17:00-17.15
Przerwa 17:15-17.30
Warsztaty (hala zdjęciowa)  17:30-19.15
Przerwa      19:15-19.30
Prezentacja projektu warsztatowego 19:30-20.00
Ceremonia 20:00-20.45

   
    
    
    
   
 
    

    
    
    
    
   

    
    

 

 

 

 

 

 

Miejsce
Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (II piętro budynku rektoratu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, ul. Targowa 61/63).

 

 

Wyżywienie
Każdy uczestnik ma zagwarantowany przez organizatora ciepły lunch; przez cały dzień dostępne będą też napoje i przekąski. Jeśli któreś z biorących udział w wydarzeniu dzieci wymaga specjalnej diety, prosimy o przesłanie stosownej informacji na adres m.slazinska@ec1lodz.pl do 30 kwietnia.

 

Odpowiedzialność
Udział w wydarzeniu wymaga zgody przedstawicieli ustawowych, tj. rodziców lub opiekunów. Zarejestrowani uczestnicy z odpowiednim wyprzedzeniem otrzymają także formularz zgody na wykorzystanie ich wizerunku w związku z promocją wydarzenia.
Za bezpieczeństwo uczestników, a także ewentualne wyrządzone przez nich szkody, zgodnie
z przepisami odpowiedzialni są ich opiekunowie.

 

Nominowane filmy

 

GOODBYE BERLIN (TSCHICK)

Reżyseria: Fatih Akin     
Scenariusz: Lars Hubrich
produkcja: Marco Mehlitz
Niemcy

Podczas gdy matka przebywa na odwyku, a ojciec jest w „podróży służbowej” ze swoją asystentką, 14-letni outsider Maik spędza wakacje znudzony i samotny w willi swoich rodziców. Nieoczekiwanie pojawia się zbuntowany nastolatek Tschick. To rosyjski imigrant i wyrzutek, który kradnie samochód i decyduje się wyruszyć z Berlina w podróż, zabierając ze sobą Maika. Tak rozpoczyna się, pełna dzikich przygód, podróż życia chłopców - wspólnie spędzony czas, którego Maik i Tschick nigdy nie zapomną.

 


Materiały dystrybutora

Materiały dystrybutora

 

THE GIRL DOWN LOCH ÄNZI (DAS MÄDCHEN VOM ÄNZILOCH)

Reżyseria, scenariusz i produkcja: Alice Schmid
Szwajcaria

Dla dwunastoletniej Laury, mieszkającej w pięknej górskiej okolicy w Szwajcarii, zbliżające lato okaże się przełomowe. Jako jedyna córka w mrukliwej rodzinie rolników, Laura zaczyna obsesyjnie interesować się legendami dotyczącymi wąwozu znajdującego się w okolicy - miejsca, do którego nikt nie odważy się wejść. Gdy do pomocy na farmie przyjeżdża chłopiec z miasta, Laura wreszcie ma z kim dzielić się swoimi fantazjami i lękami. Po jego wyjeździe dziewczynka zdobywa się na odwagę, by stawić czoła sekretom, jakie skrywa tajemnicze miejsce. To portret dziewczynki niedocenianej przez otoczenie, zarysowany w chłodny, rzeczowy sposób.

 


Materiały dystrybutora

Materiały dystrybutora

 

MY LIFE AS A ZUCCHINI (MA VIE DE COURGETTE)

Reżyseria: Claude Barras
Scenariusz: Céline Sciamma
Produkcja:  Max Karli
Szwajcaria, Francja
Dystrybucja w Polsce: VIVARTO

Cukinia to intrygujące przezwisko dziewięcioletniego chłopca, którego wyjątkowa historia zdaje się być zarazem historią bardzo uniwersalną. Po nagłej śmierci matki, Cukinia zaprzyjaźnia się z życzliwym policjantem Raymondem. Nowy przyjaciel towarzyszy chłopcu w sytuacji, gdy ten trafia do rodziny zastępczej i spotyka tam osieroconych rówieśników. Raymond wspiera Cukinię, który zmaga się
z problemami pojawiającymi się na drodze do odnalezienia własnego miejsca w nowym, niekiedy wrogim, środowisku. Za sprawą tej znajomości, oraz nowo poznanych przyjaciół, Cukinia odnajduje w sobie ufność i miłość, by ostatecznie znaleźć nową kochającą rodzinę.

 


Materiały dystrybutora

Materiały dystrybutora

 

Więcej informacji:

Marta Ślazińska
Narodowe Centrum Kultury Filmowej
m.slazinska@ec1lodz.pl
+48 694 622 197