NCKF rozpoczyna współpracę z CeTA

Narodowe Centrum Kultury Filmowej podpisało porozumienie z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Celem porozumienia jest współpraca w zakresie realizacji projektów edukacyjnych, a także organizacji ekspozycji i wydarzeń kulturalnych z dziedziny kinematografii oraz technologii audiowizualnych.

Podobnie jak NCKF, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) jest państwową instytucją kultury, podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstało w 2011 roku w wyniku przekształcenia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, stając się sukcesorem jej dorobku.

– Jestem przekonany, że wspólnie zrealizujemy wiele udanych projektów edukacyjnych i twórczych. Nasze instytucje doskonale się uzupełniają: CeTA dysponuje studiami filmowymi i nowoczesną infrastrukturą umożliwiającą realizację produkcji filmowych, natomiast w NCKF wkrótce dostępne będą imponująca przestrzeń i infrastruktura wystawiennicza, a także sale kinowe i konferencyjne. Takie połączenie sił stwarza ogromy potencjał dla wspólnych przedsięwzięć – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor CeTA we Wrocławiu.

Dr hab. Rafał Syska z NCKF deklaruje, że z podziwem przygląda się rozwojowi CeTA jako nowoczesnej instytucji kultury, która przekształciła dziedzictwo Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu w imponujące przedsięwzięcie edukacyjno-badawcze, zorientowane przede wszystkim na nowoczesne technologie audiowizualne i efekty specjalne. – Współpraca między naszymi instytucjami z pewnością przyniesie dużo korzyści, zwłaszcza w zakresie multimedialnych ekspozycji, programów edukacyjnych i upowszechniających kulturę filmową – mówi Syska.

 

Fot. CeTA