Narodowe Centrum Kultury Filmowej to wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną; centrum  wiedzy, kultury i spotkań. Wciągająca historia realizacji marzeń o ruchomym obrazie zaprezentowana w niezwykłej przestrzeni zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 – w sercu Nowego Centrum Łodzi.

Po zakończeniu inwestycji zaplanowanej na lata 2016-2019, NCKF stanie się centralnym w Polsce i unikatowym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjno-ekspozycyjnym poświęconym kulturze filmowej.

W pierwszej kolejności, w 2017 roku powstanie 3-salowe kino dla 260 widzów, tworzone z myślą o projekcjach specjalnych, przeglądach i festiwalach oraz pokazach filmów z bieżącego repertuaru. Będzie także zapleczem dla spotkań z ludźmi kina, dyskusji panelowych czy otwartych konferencji popularyzujących wiedzę o kulturze filmowej.

W 2018 roku zostana uruchomione dwie wystawy stałe. „Materia kina” będzie interaktywną wędrówką przez kolejne etapy powstawania filmu: od prac nad scenariuszem, przez dobór aktorów, kostiumy, charakteryzacje, scenografię i prace na planie, po montaż, efekty specjalne, udźwiękowienie i dystrybucję. „Mechaniczne oko” zostało zaplanowane jako multimedialna podróż w czasie: z ery kina cyfrowego, przez epokę taśm i projektorów analogowych, do początków kinematografii i XIX-wiecznej kultury audiowizualnej. Efekt przestrzennych projekcji i spektakli fantasmagorii wzmocni postindustrialna, mroczna atmosfera.

W tym samym roku powstanie Pracownia Badawcza NCKF z biblioteka multimedialną. W ultranowoczesnej przestrzeni przeznaczonej do pracy naukowej i spędzania wolnego czasu zostanie udostępniona bogata kolekcja filmów, książek, zdigitalizowanych materiałów audiowizualnych, polskich i zagranicznych baz danych i kolekcji archiwalnych.

Finałem prac będzie otwarcie w 2019 roku wystawy „Kino Polonia” - pełnej rozmachu opowieści o historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne. Wyjątkowa przestrzeń i bogactwo form ekspozycji, łączących oryginalne eksponaty z instalacjami multimedialnymi, wideoesejami, rzeźbami multimedialnymi i ścianami wizyjnymi, będzie jedyną tego typu ekspozycją w Polsce.

Od połowy 2016 roku NCKF prowadzi aktywną działalność edukacyjną. Docelowo obejmie m.in. spotkania z ludźmi kina, gry i warsztaty z konstruowania aparatów optycznych, produkcji i postprodukcji filmowej na różnych poziomach zaawansowania i dla wszystkich grup wiekowych.