Urbanator w Łódzkiej Alei Gwiazd

 

24 września o godz. 13.00 przy Piotrkowskiej 70 została uroczyście odsłonięta gwiazda Michała Urbaniaka – jazzmana, światowej sławy skrzypka, saksofonisty, kompozytora i aranżera, a także znakomitego aktora, nagrodzonego Orłem 2013 – Polską Nagrodą Filmową.

 

Honorowy Obywatel Łodzi i „obywatel świata”, w 1973 roku wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 60 autorskich płyt. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w zagranicznych plebiscytach, a jego nazwisko w 1992 roku znalazło się w prestiżowym „Down Beat” wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”.

 Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971), występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie. W 2016 roku otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną od Polskiej Akademii Fonograficznej – Złotego Fryderyka za całokształt działalności muzycznej.

Od wielu lat jest związany także z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do 25 filmów, m.in.: „Steps” i „Manhattan” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Astonished” Jeffa Kahna, „ Misplaced” Luisa Yansena, „Dreambird” oraz „Pożegnanie jesieni” Mariusza Trelińskiego, „Spona” Waldemara Szarka, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” Krzysztofa Krauzego, „Eden” Andrzeja Czeczota. Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”.Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Za główną rolę w filmie „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 – Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Ostatnio zagrał epizod jazzmana w najnowszym filmie M. Krzyształowicza „Pan T.” (premiera wiosną 2019).

W lutym 2018 roku ukazała się najnowsza płyta Urbanator Days „Beats & Pieces”, która jest zapisem niezwykłego projektu, czyli wspólnego muzykowania Mistrza ze swoimi uczniami.
25 listopada 2018 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert muzyki filmowej, pod tytułem UrbSymphony „FilmMusic”. Repertuar koncertu będzie się składał z kompozycji Urbaniaka, napisanych specjalnie do filmów oraz z utworów , które są bliskie Artyście.Gwiazda została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO oraz przez łódzką firmę 5PRO Partners. Jak czytamy w oświadczeniu: „Chcieliśmy uhonorować pana Michała Urbaniaka gwiazdą nie tylko jako wielkiego muzyka i kompozytora, którego nazwisko jest rozpoznawane na całym świecie, ale również jako wielkiego ambasadora Łodzi. Zawsze, nawet kiedy grał z największymi sławami, takimi jak Miles Davis, podkreślał pochodzenie z naszego miasta, mówiąc: »Mieszkam w Nowym Jorku ale pochodzę z Łodzi«. Z takiej postawy jesteśmy bardzo dumni”.

 Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO odbyło się otwarte spotkanie z Mistrzem w Klubie „77”, gdzie zaczynał on swoją muzyczną karierę.

To pierwsza gwiazda w Alei odsłaniana od czasu, kiedy zarządzanie łódzką „Walk of Fame” zostało powierzone Narodowemu Centrum Kultury Filmowej w ramach EC1 Łódź – Miasta Kultury.
– Aleja Gwiazd to ważna atrakcja turystyczna filmowej Łodzi, ale przede wszystkim: hołd dla artystów, którzy rozsławiali i rozsławiają jej nazwę w świecie i ważna kronika filmowej historii miasta – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Dlatego wpisaliśmy jej prowadzenie w program realizacji projektu „Łodzi Miasta Filmu UNESCO”, którego jesteśmy koordynatorem.