Pół miliona złotych na realizację projektów NCKF
Kompleksowy program w zakresie upowszechniania wiedzy o kinie, przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej, zostanie wsparty kwotą 500 tys. złotych ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).
Lista projektów przyjętych do dofinansowania została opublikowana wczoraj.
– Cieszymy się tym bardziej, że to jeden z zaledwie kilku przypadków, w których wnioskodawca otrzymał całość wnioskowanej kwoty – mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF. – Dla nas to potwierdzenie, że program ma dużą wartość merytoryczną, a dokumentacja została dobrze przygotowana.
Program o łącznej wartości nieco ponad 1 mln złotych przewiduje realizację sześciu zadań. W jego ramach NCKF przygotuje dwa projekty ekspozycyjne, rozpocznie działalność wydawniczą, zleci przeprowadzenie dwóch badań społecznych i zrealizuje kolejną edycję cieszącego się popularnością programu edukacyjnego „Historie przyszłości”.
– Wystawa pod roboczym tytułem „Kino Kresów” przeniesie odwiedzających na ulice Lwowa i Wilna z okresu II Rzeczypospolitej, pełne plakatów gwiazd srebrnego ekranu – mówi Piotr Kulesza, kierownik Działu Wystaw i Zbiorów NCKF. – Druga z ekspozycji będzie natomiast rozwinięciem podjętych jeszcze w 2017 roku prac związanych z upamiętnieniem postaci Kazimierza Prószyńskiego, pioniera światowego kina, i wpisze się w obchody roku jego imienia.
Nad programem wydawniczym NCKF czuwa członek zespołu edukacji filmowej Dariusz Foks – poeta, prozaik i scenarzysta, nominowany m.in. do „Paszportów Polityki” i Nagrody Literackiej Nike. – Antologia poezji o filmie będzie bogato ilustrowanym zbiorem utworów poetów polskich: od klasyków po młodych autorów, gromadzącym wiersze opublikowane od czasu pojawienia się kina do 2018 roku – mówi Foks. – Album wybitnej polskiej fotosistki Renaty Pajchel, która przez dziesięciolecia towarzyszyła twórcom na planach filmowych, pozwoli nam z kolei na prezentację mniej znanego wizerunku kina polskiego.
NCKF planuje także zapoczątkować serię publikacji poświęconych filozofii kina, prezentującej przekłady tekstów fundamentalnych dla jego teorii i praktyki.
Ze środków PISF zostaną dofinansowane także dwie inicjatywy wpisujące się w program „Łodzi Miasta Filmu UNESCO”, którego NCKF jest operatorem. W ramach zapisanych we wniosku aplikacyjnym do UNESCO projektów, przewidujących stworzenie w mieście kompleksowego programu edukacji o filmie i poprzez film oraz uruchomienie supernowoczesnego Centrum Kina Interaktywnego i Wideoeseju zostaną przeprowadzone dwa badania: kompetencji filmowych uczniów łódzkich szkół oraz badanie narzędzia dydaktycznego, jakim jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w procesie edukacji.
„Historie przyszłości” to nowa edycja zainicjowanego w ubiegłym roku programu warsztatów filmowych poświęconych reinterpretacjom polskiego kina. Tak jak poprzednio, uczestnicy pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców stworzą nowe sceny do znanych polskich filmów i filmowe eseje. Rekrutacja ruszy w marcu.
– To będzie pracowity rok – podsumowuje Rafał Syska. – Tym bardziej, że NCKF jest w trakcie trwającego od kilku miesięcy przygotowania projektu wnętrz i wystaw. Jesienią zostanie wybrany wykonawca przebudowy, a centrum otworzy podwoje dla odwiedzających w końcówce 2019 roku.