Finisaż ekspozycji w NCKF Spot

 
29 maja zapraszamy Was na kolejny już Dzień z NCKF. W tym dniu zaplanowaliśmy finisaż wystawy w NCKF Spot, podczas którego odbędzie się cykl oprowadzań kuratorskich oraz pokaz filmowy w ramach wznowionego cyklu KinoTechnika.
 
 
Rozkład dnia:
 
14.00 - oprowadzanie kuratorskie / Dział Wystaw i Zbiorów
15.00 - oprowadzanie kuratorskie / Dział Wystaw i Zbiorów
16.00 - oprowadzanie kuratorskie / Dział Projekcji i Wydarzeń Filmowych
17.00 - projekcja filmu "Epicentrum” reż. Hubert Sauper (audytorium CNiT) / cykl KinoTechnika
 
NCKF Spot jest wizytówką i zapowiedzią tego, czym będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W gościnnych przestrzeniach Centrum Nauki i Techniki prezentujemy to, co docelowo ma trafić do siedziby NCKF-u: unikatowe technikalia filmowe, kostiumy z popularnych polskich filmów, rekwizyty, instalacje multimedialne, makiety i rekonstrukcje (w tym słynny biopleograf).
Dużą atrakcją dla zwiedzających są kostiumy ze znanych polskich produkcji m.in. zjawiskowa i majestatyczna suknia Barbary Radziwiłłówny, granej przez Annę Dymną w serialu „Królowa Bona” czy kreacja Lucy Zuckerowej z „Ziemi obiecanej”.
 
Na wszystkich zainteresowanych historią kina czeka bogaty zbiór eksponatów związanych z początkiem kinematografii, takich jak: latarnia magiczna Newton, stereoskop Holmesa czy praksinoskop. Fani techniki filmowej znajdą tu bogatą kolekcję kamer, tych najstarszych z początków XX wieku, np. Parvo Debrie (tym modelem nagrywano takie arcydzieła jak Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina z 1925 roku), a także późniejszych, np. Arriflex 35 BL, którym realizowano m.in. "Taksówkarza" (1976) Martina Scorsese i "Lśnienie" (1980) Stanleya Kubricka. Zebrany w NCKF Spot sprzęt filmowy stanie się częścią planowanych wystaw stałych.
 
 

 
 
"Epicentrum” reż. Hubert Sauper / cykl KinoTechnika
 
Fale rozbijające się o falochron na brzegu morza – ten dramatyczny obraz oddaje ducha miejsca, które przetrwało dziesięciolecia presji zewnętrznej. Na ulicach Hawany mieszkańcy w każdym wieku dzielą się przed kamerą swoimi opiniami na temat życia w skolonizowanym kraju, a także wewnętrznej wolności, jakiej doświadczają pomimo surowych sankcji. Nominowany do Oscara® Hubert Sauper (znany widzom festiwalu z filmów „Koszmar Darwina” i „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi”) tworzy wciągający i metaforyczny portret postkolonialnej, „utopijnej” Kuby.
Opisy fal imperializmu, które ukształtowały historię Kuby, pozwalają na głębsze zrozumienie wpływu, jaki wywarł na nią długotrwały ucisk zewnętrzny i towarzyszące mu silne pragnienie niezależności.W 1898 roku, po wybuchu w porcie w Hawanie amerykańskiego krążownika USS Maine, kraj przeszedł spod dominacji hiszpańskiej w amerykańską. W tym samym czasie i miejscu narodziło się potężne narzędzie podboju: kino jako propaganda. Film bada stulecie interwencjonizmu i tworzenia mitów. Pokazuje też niezwykłych mieszkańców Hawany – szczególnie dzieci, które nazywa „młodymi prorokami”. Udowadnia też, że Kuba wciąż jest częściowo zamrożona w czasie, delikatnie zwieszona pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.
 
Cykl filmowy KinoTechnika organizowany jest wspólnie wspólnie z Millennium Docs Against Gravity oraz Centrum Nauki i Techniki EC1.
 
Wszyscy, którzy zwiedzają ekspozycję Centrum Nauki i Techniki EC1, dostaną się na pokaz filmu w ramach biletu do CNiT. Koszt wejścia na seans filmowy to 5 zł.
 
Zakup biletów >>>
Rezerwacje biletów >>>
 
 

 
 
Uwaga! W trosce o wspólne zdrowie i bezpieczeństwo uczestnicy pokazu są zobowiązani do noszenia maseczek. Ograniczona zostaje także liczba osób obecnych na sali.
 
Zapraszamy!