Archiwum domowe Jerzego Kawalerowicza w zbiorach Narodowego Centrum Kultury Filmowej

 

Decyzją rodziny Jerzego Kawalerowicza, w stulecie urodzin (19.01.1922) wielkiego polskiego reżysera, do zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej trafiło „Archiwum domowe Jerzego Kawalerowicza”. W kolekcji zwracają uwagę bezcenne z perspektywy historii polskiego kina dokumenty związane z tuż powojenną działalnością reżysera: umowy na scenariusze i na reżyserię kolejnych filmów, własne scenopisy filmów „Czarci żleb” czy „Gromada”, a także pisma związane z wczesną działalnością społeczną reżysera. Są tu także scenariusze i projekty scenopisarskie Kawalerowicza i innych autorów (np. wczesne wersje „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza i „Seksmisji” Juliusza Machulskiego). Nie brakuje też unikatowych, nigdzie jeszcze nie oglądanych fotosów i werków filmowych, materiałów związanych z udziałem reżysera w licznych festiwalach filmowych w Polsce i na całym świecie.

 

 

Najliczniejszą i wielojęzyczną kolekcję stanowią wycinki prasowe (recenzje, wywiady, relacje), a także unikatowe dokumenty związane z działalnością Kawalerowicza jako kierownika artystycznego zespołu filmowego „Kadr. Osobną część zbioru stanowi prywatne archiwum Lucyny Winnickiej, na które składają się scenopisy, afisze i programy teatralne oraz liczne wycinki prasowe i okładki czasopism, które zdobiły portrety aktorki. Tu także znajdziemy niezwykłe fotografie gwiazdy, która najwybitniejsze kreacje stworzyła w filmach swego męża.

 

 

Archiwum Jerzego Kawalerowicza wzbogaci zasób obiektów Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Docelowo trafi do przygotowywanej z pieczołowitością Pracowni Badawczej, którą będzie nowoczesna biblioteka, mediateka i centrum digitalizacyjne. Materiały te zostaną teraz poddane inwentaryzacji i cyfryzacji, by każdy zainteresowany historią kina mógł z nimi zapoznać się w siedzibie NCKF-u.

Warto też zaznaczyć, że pozyskanie tego bezcennego Archiwum jest częścią projektu „Rok Kawalerowicza”, zainicjowanej przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej serii wydarzeń, mających uczcić stulecie urodzin mistrza, na które złożą się przygotowywane przez liczne instytucje publikacje, przeglądy filmów i wystawy, a także realizacje nowych wersji jego najsłynniejszych arcydzieł.